Stłuczone lustro: co oznacza?

Stłuczone lustro według przesądu oznacza nadejście siedmiu lat nieszczęścia. Od dawna zwierciadła uznaje się za przedmioty o dużej sile magicznej. Przekonanie na ten temat istnieje w wielu wierzeniach do dziś. Już w starożytności uważano, że odbity w lustrze wizerunek osoby zawiera część jej duszy. Stłuc lustro oznaczało tyle, ile pozbyć się jej fragmentu. Istnieje opinia, że kawałki stłuczonego lustra odbierają człowiekowi energię życiową, motywację i siłę do przeprowadzenia pozytywnych zmian w jego życiu, co dodatkowo wzmacnia działanie pecha.

Niektórzy przekonani są też o tym, że lustra to wrota, brama do innego świata, a osoby obdarzone szczególnym darem mogą w nich ujrzeć nawet przyszłość lub dusze zmarłych. Odradza się patrzenie nocą w ciemnościach w zwierciadło, bo można w nim zobaczyć zwiastun swojej śmierci. Dlatego jeśli w sypialni znajduje się lustro, powinno się je zakrywać na noc, aby spać spokojnie. Interesujące jest również znaczenie snu, w którym pojawia się stłuczone lustro. Może wskazywać to na niewłaściwe postrzeganie własnej osoby, niechęć do odkrycia prawdy na swój temat lub obawę o zdrowie.

Upowszechnienie stosowania małych, kieszonkowych lusterek spowodowało, że wiele osób nosi je przy sobie. W takim przypadku łatwiej o ich zbicie, dlatego warto zachować ostrożność. Nieszczęście spowodowane stłuczeniem lustra może się objawić w różnych formach. Najczęściej wspomina się o kłótniach i problemach w relacjach z bliskimi. Jeśli osoba, która stłukła lustro, jest panną lub kawalerem, wróży mu się, że przez siedem lat jej stan cywilny pozostanie bez zmian.

Stłuczone lustro: skąd się wziął przesąd?

Stłuczone lustro, które przynosi siedem lat nieszczęścia, to znany i stary przesąd. Pochodzi jeszcze ze starożytnego Rzymu. Wtedy zwierciadła były przedmiotami niezwykle drogimi, na ich zakup mogło sobie pozwolić niewiele osób. Dlatego stłuczenie lustra skojarzone zostało z nieszczęściem. Dlaczego miało ono trwać akurat siedem lat?

Istnieje na ten temat kilka teorii. Pierwsza mówi o tym, że przeciętny Rzymianin, aby odkupić lustro, musiał odkładać na nie średnio siedem lat. Drugi pogląd wiąże się ze starożytnym wierzeniem, że życie podzielone jest na cykle - po siedmiu latach szczęścia i dobrobytu nadchodzi siedem lat nieszczęścia. W tym czasie dusza miała się odnowić. Stłuczenie lustra to zaburzenie tej prawidłowości, które powoduje, że pechowe lata nadchodzą szybciej. Należało przetrwać ten czas, aby odzyskać swoją duszę uwięzioną i przyblokowaną przez światło powstałe z refleksów stłuczonego lustra.

Stłuczone lustro: jak odczarować?

Stłuczone lustro nie musi zwiastować nadejścia pecha. Wystarczy go odczarować. Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszy mówi o tym, aby zebrać wszystkie rozbite kawałki zwierciadła na białą kartkę, uważając przy tym, aby się w nich nie przeglądać. Następnie należy zapalić świecę, najlepiej z prawdziwego wosku, i kadzidło, a każdy kawałek lustra potrzymać w dymie.

Druga metoda polega na zawinięciu każdego fragmentu zbitego lustra osobno w czarne płótno lub czarny papier. Ewentualnie można je pomalować czarną farbą - takie działanie ma spowodować, że już nic nie będzie się w nich odbijało. Tak przygotowane kawałki zwierciadła należy zakopać w ziemi, każdego dnia po jednej części, taflą ku dołowi. Najlepiej zrobić to jak najdalej od domu, na rozdrożu dróg, aby pech nie odnalazł do nas drogi. Można je również wyrzucić do rzeki lub potoku.

Zobacz również:

Kolejnym sposobem jest polanie kawałków lustra gorącą wodą i wrzucenie ich do czarnego worka na śmieci. Na wierzch należy wysypać garść soli, cukru i maku, a następnie worek wyrzucić. Można również zamknąć fragmenty stłuczonego lustra w czystym szklanym słoiku i ustawić go na parapecie od słonecznej strony. Słoik należy czyścić, ale nie wolno odkręcać go przez siedem lat. Po tym czasie można go wyrzucić.

Następny sposób to włożenie fragmentów zbitego zwierciadła do miski wraz z przezroczystym kamieniem szlachetnym, np. kryształem. Należy je trzymać w wodzie przez siedem dni. Po tym czasie kamień wyjmuje się, a wodę z kawałkami lustra wylewa daleko od domu.  

Jest sporo metod na odegnanie pecha spowodowanego przez stłuczone lustro, co oznacza, że każdy znajdzie taką odpowiednią dla siebie. Przede wszystkim warto pamiętać, aby nie trzymać w domu kawałków rozbitego zwierciadła. Uważa się, że popękana tafla, w której odbija się wnętrze, może ściągnąć na dom kłótnie i problemy w relacjach. Czasem dzieje się tak za sprawą mechanizmu samospełniającej się przepowiedni. Osoba, która zbiła lustro, w napięciu spodziewa się nadejścia pecha i wszystkie niesprzyjające okoliczności interpretuje w ten sposób. Dlatego też stłuczenie lustra warto potraktować nie jako zapowiedź nadchodzącego nieszczęścia, ale jako motywację do rozwoju i pozytywnej życiowej zmiany.