Storczyki to piękne, jednak niezwykle rzadko spotykane kwiaty. Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ze względu na niesamowitą popularność występowania, traktowano je jak pospolite chwasty, obecnie, w Polsce znajdują się pod ścisłą ochroną. W naturze storczyki występują na terenach wilgotnych, takich jak podmokłe łąki, czy lasy z dużą ilością docierającego światła. Jeśli jednak marzysz, aby  te wyjątkowe rośliny zachwycały swym nieco egzotycznym wyglądem prosto z Twojego ogródka, mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek:

  • Kupując sadzonkę storczyka, upewnij się, że zawiera ona odrobinę ziemi, w której wyrosła. W przeciwnym razie, mimo największych starań, roślina nie zdoła przystosować się do nowych warunków.
  • Storczyki najlepiej czują się w glebach bogatych w wapń. Zanim posadzisz sadzonkę we własnym ogrodzie, w zaplanowane miejsce uprawy, należy wszczepić w glebę kilka grzyby, które naturalnie współżyją storczyki.
  • Na dno dołka wykopanego na głębokość ok. 35 cm, koniecznie dosyp odpowiednią ziemię wymieszaną z odrobiną wapniowego gruzu.
  • Stale dbaj o to, aby podłoże storczyka było zawsze wilgotne oraz aby żaden przedmiot czy inna roślina nie zasłaniały mu dostępu do promieni słonecznych.
  • I na koniec – bądź cierpliwy! Ogrodowa hodowla storczyków nie jest łatwym zadaniem, więc nie zniechęcaj się jeśli pierwsze próba nie zakończy się sukcesem.

Zobacz jak wyglądają najpiękniejsze odmiany storczyków ogrodowych >>>

--

Zobacz też: Jak prawidłowo pielęgnować storczyki? >>>

Storczyki w domu - najpiękniejsze kwiatowe aranżacje >>>