Ta egzotyczna roślina przywędrowała do nas aż z Republiki Południowej Afryki. Rośnie ona tam nad brzegami rzek oraz na obszarach przybrzeżnych. W swojej ojczyźnie jest jeszcze bardziej popularna niż w Europie, znajdziemy jej wizerunek na monetach i znaczkach pocztowych. Strelicja popularna jest także na Wyspach Kanaryjskich oraz w Los Angeles, gdzie uznano ją za symbol miasta.

Strelicja: odmiany

W zależności od tego, jakiego rozmiaru rośliny szukamy, możemy wybrać jedną z dwóch najpopularniejszych i najczęściej spotykanych odmian strelicji.

Reginae: czyli odmiana królewska, jest najmniejszym z kilku gatunków. Strelicja królewska to odmiana mniejsza, ma delikatniejsze i zdecydowanie mniejsze liście. Dużą popularnością cieszy się cięta strelicja królewska, ponieważ kwitnie w przepiękny i bardzo charakterystyczny sposób. Możemy z powodzeniem hodować ją w doniczce, osiąga maksymalnie metr wysokości.

Nicolai: czyli odmiana biała, jest dużą i robiącą ogromne wrażenie rośliną. Charakteryzuje się dużymi, mięsistymi liśćmi i pokaźnym rozmiarem, nawet do 2 metrów wysokości. W warunkach naturalnych kwitnie na biało-czarno, niestety w warunkach domowych nie dochodzi do kwitnięcia.

Strelicja – jak ją pielęgnować?

Bez względu na odmianę strelicja nie jest rośliną wymagającą. Bardzo łatwo dostosowuje się do warunków otoczenia. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, jeżeli chcemy, aby strelicja królewska rozkwitła, a biała rosła jak największa.

Strelicja: podłoże

Strelicja najbardziej lubi gliniaste, żyzne podłoże, z domieszką torfu i piasku. Strelicja królewska do prawidłowego rozwijania się potrzebuje szerokiej, sporej donicy, ponieważ rozrasta się na boki i tworzy podziemne kłącza z odrostami.

Strelicja: podlewanie

Podlewanie jest najważniejszym elementem pielęgnacji strelicji. Powinniśmy dbać o stale wilgotną ziemię, jednocześnie nie możemy doprowadzić do zastoju wody w doniczce. Możemy dno doniczki wyłożyć warstwą drenażową, dzięki czemu nadmierna ilość wody zostanie odprowadzona. Stojąca w doniczce woda jest główną przyczyną chorób rośliny, może doprowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych.

Zobacz również:

Wiosną i latem strelicję podlewamy obficie i regularnie. Jesienią i zimą podlewanie ograniczamy. 

Roślina lubi spryskiwanie, dlatego oprócz tradycyjnego podlewania, możemy dostarczać jej wody bezpośrednio na liście.  

Strelicja: stanowisko

Drugim, równie ważnym elementem pielęgnacji rośliny jest jej stanowisko. To właśnie umiejscowienie ma wpływ na prawidłowy wzrost. Roślina uwielbia słoneczne, ciepłe i jasne stanowisko. Latem możemy przenieść ją na balkon lub taras z dala od innych roślin, aby liście pod wpływem wiatru nie uderzały w nie i nie uległy uszkodzeniu. Strelicja nie toleruje zimna oraz przeciągów, dlatego na chłodniejsze miesiące lepiej przenieść ją do pomieszczenia.

Od października aż do stycznia  roślina zimuje, dlatego ograniczamy podlewanie i powinniśmy zapewnić roślinie temperaturę w okolicach 20 stopni, z dala od kaloryferów.

Strelicja: nawożenie

Najlepszym nawozem dla strelicji jest nawóz mineralny, wieloskładnikowy lub dedykowany strelicji, dla roślin o dekoracyjnych liściach. Jeżeli chcemy, aby nasza strelicja zakwitła, lepiej wybrać preparat mineralny o ograniczonej ilości azotu.

Strelicja: przesadzanie

Strelicję możemy przesadzać dopiero wtedy, gdy korzenie przerosną doniczkę w której się znajdują. Powinniśmy zadbać o to, aby nowa doniczka była o wiele większa niż poprzednia.

Strelicja: kwitnienie

Aby strelicja zakwitła, musimy pozwolić jej na przejście wymaganego stanu spoczynku. Od października ograniczamy podlewanie, przenosimy donicę w chłodne (10-15°C) i widne miejsce w którym zostawiamy ją do połowy stycznia. To właśnie wtedy zaczynamy regularne podlewanie i zasilanie nawozem z małą ilością azotu.