Ozdoby DIY stają się coraz bardziej popularne, a dodatkowo przynoszą wiele satysfakcji. Filcowe gwiazdki, suszone pomarańcze, malowane szyszki lub  zimowy stroik. Sprawdźcie, jak w prosty sposób zrobić coś niekoniecznie banalnego (naprawdę niskim kosztem)!

Do wykonania podstawy zimowego stroika będziecie potrzebujemy:

  • Kawałka kory – to od jej rozmiarów zależeć będzie wielkość stroika. Jest ona o tyle ciekawym materiałem, że dzięki nieregularnej fakturze i różnicach w barwie, które zawdzięcza naturze, może tworzyć niepowtarzalną podstawę dla naszej dekoracji, czyniąc ją jedyną w swoim rodzaju – my użyliśmy kory starej wierzby.
  • Gałązek iglastego drzewka – długie igły sosny czy krótsze świerku, kolory intensywne, ciemne lub bardziej zimne, a nawet srebrzyste – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. To kolejny naturalny element, który będzie niósł ze sobą przyjemną woń lasu.
  • Świeczki – my zdecydowaliśmy się na kolory ziemi – brązowo-szarą świeczkę o średnicy 7 cm. Jednak decyzja i w tym przypadku należy do Was, w końcu wyobraźnia nie zna granic.
  • Wkrętu – to on będzie podtrzymywał świeczkę i łączył ją z korą, dlatego powinien być dosyć długi – ten, którego użyliśmy mierzy 8 cm długości.
  • Scyzoryka – wielofunkcyjnego narzędzia o niezliczonych możliwościach, które z pewnością może okazać się przydatne nie tylko podczas robienia stroika, ale też innych bożonarodzeniowych zadań domowych. Wybraliśmy kultowy, czerwony model Spartan od Victorinox z białym krzyżem na okładkach. Przy pomocy ostrza – dużego oraz małego, szpikulca i śrubokrętu (3 mm), w które jest wyposażony, została wykonana podstawa naszej zimowej dekoracji.

Jak stworzyć bazę stroika krok po kroku:

Krok 1.   Ważne jest zabezpieczenie miejsca pracy, dlatego warto podłożyć kawałek deski czy papieru, a dla zapewnienia dłoniom dodatkowej ochrony – założyć rękawiczki.

Krok 2. Pierwszym zadaniem jest wyżłobienie odpowiedniego otworu na świeczkę przy pomocy dużego ostrza – stworzenie takiego „świecznika” ma na celu przede wszystkim jej ustabilizowanie. Jednak najpierw warto przy pomocy markera zaznaczyć miejsce i obszar strugania. Poza tym zarówno duże jak i małe ostrze, a także szpikulec mogą przydać się przy oczyszczaniu kory z niechcianych, wystających elementów.

Krok 3.  Kolejnym krokiem jest umocowanie wkrętu, który będzie przebiegał przez środek otworu i dalej świeczki, dzięki któremu będzie ona jeszcze bardziej stabilna. Ponownie warto markerem nanieść punkt, przez który zostanie przewiercony wkręt. Następnie od góry przy użyciu śrubokrętu, który również jest w wyposażeniu scyzoryka, na wylot wkręcić śrubkę. Po czym wyjąć ją i jeszcze raz wkręcić – tym razem od spodu kory. W ten sposób mamy pewność, że wkręt jest we właściwym miejscu. Teraz bez problemu można umieścić na nim świecę.

Krok 4. Ostatnim etapem utworzenia bazy do stroika jest wybór i przygotowanie odpowiednich gałązek choinki. Należy je odpowiednio przyciąć przy pomocy ostrza, a następnie przykleić do kory, np. klejem na gorąco.

Krok 5.  Ostatnim etapem jest dekorowanie – tutaj niech zadziała wyobraźnia i inwencja twórcza. Szyszki znalezione na spacerze, owoce dzikiej róży, jutowy sznurek, gwiazdki anyżu, laski cynamonu, możliwości jest naprawdę wiele, a często mamy je dosłownie pod ręką. Pięknymi ozdobami mogą okazać się też pomalowane złotą farbą orzechy czy oszronione sztucznym śniegiem niektóre elementy stroika. Spójrzcie sami!