Kilka tysięcy złotych za kreację tylko na jeden wieczór to - biorąc pod uwagę racjonalne argumenty - czysta ekstrawagancja. A jednak właśnie tyle skłonna jest zapłacić za wymarzoną kreację przeciętna polska panna młoda. Cena nowej sukni w renomowanym salonie z modą ślubną to koszt rzędu 2000 – 8000 zł, a za kreację od projektanta trzeba zapłacić nawet powyżej 10 000. Brzmi kosmicznie? To na szczęście nie jedyna opcja! Sprawdź, gdzie znaleźć tańszą – ale równie stylową alternatywę.

1. Suknia ślubna z sieciówki (400 - 2000 zł)

Suknie ślubne w ofercie sieciówek to kolejny po kolekcjach premium trend, który wprowadzają popularne marki. Prym w tej dziedzinie wiedzie od wielu lat brytyjski ASOS, który oferuje dość szeroką linię sukni i sukienek ślubnych. Internetowy gigant stawia na różnorodność, proponując pannom młodym klasyczne długie kreacje, jak również krótsze, asymetryczne fasony i sukienki w stylu boho. Nie brakuje też opcji plus size. Ceny zaczynają się mniej więcej od 400 zł, a najdroższe kreacje kosztują nieco poniżej 2000 zł.

suknie-ślubne-asos
Od lewej: długa suknia ślubna ASOS - ok. 395 zł; sukienka ślubna midi ASOS - ok. 515 zł
suknie-ślubne-asos-midi
Od lewej: sukienka z koronką ASOS - ok. 910 zł, sukienka za kolana ASOS - ok. 1090 zł

Z modą ślubną od kilku lat eksperymentuje także szwedzki H&M, ale dopiero w tym roku marka zdecydowała się na odważniejsze kroki. W kolekcji Conscious Exclusive 2016 pojawiły się trzy modele sukien ślubnych, które wyróżniają się wysoką jakością i bardzo nowoczesną estetyką. Najdroższa sukienka w kolekcji H&M kosztuje 1999 zł, najtańsza 799.

suknie-ślubne-hm-conscious
Suknie ślubne z kolekcji H&M Conscious: sukienka z lnem i jedwabiem - 799 zł; suknia z koronką - 1399 zł

2. Suknia z polskiej pracowni (390 - 1900 zł)

O tym, że wymarzona suknia ślubna nie musi kosztować fortuny przekonują także rodzime marki. Szyjemy Sukienki to warszawska pracownia krawiecka, która postawiła na szycie własnych wzorów. Początkowo powstawały w niej głównie sukienki koktajlowe i wizytowe, ale oferta cały czas się poszerza, od niedawana obejmując także suknie ślubne. W kolekcji są zarówno długie, jak i – modne w tym sezonie – krótkie sukienki. Większość z nich składa się z żakardowej góry i lekkiego tiulowego dołu, ale marka eksperymentuje też z innymi materiałami, m.in. lnem i koronką. Ceny sukienek wahają się od 390 do 1850 zł, za większość z nich zapłacimy mniej niż 1000 zł.

sukienki-ślubne-szyjemy-sukienki
Sukienki z pracowni Szyjemy Sukienki: suknia z tiulowym dołem - 910 zł, kremowa suknia - 780 zł
szyjemy-sukienki-suknie-ślubne
Szyjemy Sukienki, od lewej: krótka sukienka ślubna - 493 zł, sukienka z żakardowym gorsetem - 870 zł

3. Bluzka i spódnica zamiast sukni (600 - 1250 zł)

Zamiast kupować jedną sukienkę – zainwestuj w bluzkę i spódnicę, które potem będziesz mogła nosić w wielu innych zestawieniach. Takie rozwiązanie oferuje m.in. polska marka Fanfaronada, która wyspecjalizowała się w szyciu spódnic tiulowych. Jako dopełnienie takiego lekkiego dołu projektanci proponują kilka fasonów bluzek i gorsetów. Cała kompozycja może być utrzymana w bieli, ale również w innych kolorach. Cena spódnicy to, w zależności od długości, od 300 do 850 zł, top można kupić średnio za 300 – 400 zł. Z całkowitym kosztem można się więc zamknąć w 1000 zł.

spódnice-tiulowe-fanfaronada
Bluzka koronkowa, Fanfaronada/ Showroom - 290 zł; Spódnica tiulowa maxi Fanfaronada / Showroom - 700 zł

4. Suknia całkiem nieślubna (100 - 800 zł)

Sukienka, w której powiesz „Tak” nie tylko nie musi być biała, ani długa – na dobrą sprawę wcale nie musi mieć metki z renomowanego salonu z modą ślubną. Równie dobrze możesz kupić zwykłą białą sukienkę, którą założysz więcej niż jeden raz. W letnich kolekcjach popularnych sieciówek nie brakuje kreacji, które mogą doskonale udawać klasyczną suknię ślubną – i z pewnością wpiszą się w konwencję tej uroczystości.

sukienki-białe-z-sieciówek
Sukienka koronkowa Chi Chi London/ Zalando - 379 zł; jedwabna suknia Mango - 599,90 zł

5. Suknia ślubna z drugiej ręki (500 - 2500 zł)

Jeśli nie chcesz kupować drogiej sukienki tylko na jedną okazję, warto rozważyć także opcję sukni z drugiej ręki. Używana suknia ślubna kosztuje średnio od 500 do 1500 zł, a ofert w serwisach ogłoszeniowych nie brakuje. Kreację na ten szczególny dzień można też wypożyczyć – taką usługę oferuje część salonów z modą ślubną. Zazwyczaj koszt wypożyczenia to od 30 do 60% ceny sukienki. Wypożyczenie sukni ślubnej w komisie kosztuje od 500 do 2500 zł.

--

Zobacz też: Rocznice ślubu - nazwy i prezenty >>>