Pierwsza seria petunii kaskadowych pojawiła się w 1992 roku za sprawą japońskiej - firmy Santory. Od tego momentu rośliny te szturmem zdobyły serca ogrodników. Obecnie petunie o silnie wydłużonych, zwisających lub płożących się pędach pod względem popularności znacznie przewyższyły swoje rabatowe kuzynki. Nieustannie pojawiają się nowe serie i odmiany tych roślin, które tylko zwyczajowo nazywamy surfiniami. Różnią się siłą wzrostu, wielkością, barwą i stopniem wypełnienia kwiatów, kształtem płatków, terminem kwitnienia i odpornością na choroby.

Surfinie - odmiany

Do wyboru mamy m.in. silnie rosnące, dość odporne na deszcz i wiatr odmiany o pojedynczych jednobarwnych kwiatach, takie jak ‘Trailing Red’, formy o barwnie obrzeżonych kielichach, jak ‘Picotee Blue’ albo odmiennie wybarwionym wnętrzu, np. ‘Blue Vein’. Atrakcyjne są także pełnokwiatowe, m.in. ‘Double Pink’. Wiotkie, długie pędy cechują także inne serie – Cascadias, Fortunia czy Conchita. Podobnie jak pozostałe okazy kwitną obfcie i nieprzerwanie od późnej wiosny do pierwszych przymrozków, oczywiście pod warunkiem że zapewnimy im odpowiednie warunki. Najczęściej traktuje się je jako rośliny jednoroczne, jednak możemy je przezimować. Przed przymrozkami wnieśmy je do jasnego pomieszczenia o temperaturze ok. 10°C i do lutego podlewajmy tylko tyle, by podłoże całkiem nie przeschło. Na przedwiośniu podnosimy temperaturę do kilkunastu stopni Celsjusza i zwiększamy obfitość nawadniania. Na zewnątrz wystawiamy je w połowie maja. Niestety, w kolejnych latach kwitnienie nie będzie już tak spektakularne jak w pierwszym sezonie.

Surfinie - pielęgnacja

Idealne dla surfinii jest stanowisko słoneczne, a jednocześnie osłonięte od wiatru i deszczu, które mogłyby uszkodzić ich wiotkie pędy i delikatne kwiaty. Rośliny źle znoszą nawet krótkotrwałe przesuszenie, dlatego przez cały sezon wymagają regularnego podlewania – w okresie upałów nawet dwa razy dziennie. Jednocześnie ciągły nadmiar wody w doniczce powoduje gnicie korzeni. Spód doniczki warto wyłożyć warstwą drenażu. Podłoże powinno być lekko kwaśne, żyzne i przepuszczalne. Warunkiem obfitego kwitnienia surfinii jest cotygodniowe zasilanie nawozem wieloskładnikowym o wysokiej zawartości potasu i fosforu z dodatkiem mikroelementów.

Surfinie - rozmnażanie

Wierzchołkowe sadzonki pędowe przygotujemy samodzielnie. Możemy je pobrać w sierpniu i po ukorzenieniu do maja następnego roku uprawiać w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 15-20°C. Drugi sposób to pozyskanie ich w styczniu z już zimujących zeszłorocznych roślin. W obu przypadkach, po oderwaniu dolnych liści i zanurzeniu w ukorzeniaczu do roślin zielonych, sadzimy je w lekkim, stale wilgotnym podłożu. W połowie maja, po zahartowaniu, można je już na stałe przenieść na zewnątrz.

Warto wiedzieć

Surfinie rozrastają się błyskawicznie, więc nie sadźmy ich zbyt gęsto. Minimalna odległość to 30-35 cm. Przez pierwsze tygodnie po posadzeniu co jakiś czas uszczykujmy końcówki pędów, co zachęci rośliny do rozkrzewiania. Na bieżąco usuwajmy przekwitające kwiaty, bo ten zabieg dodatkowo wydłuży kwitnienie. Wyjątek stanowią odmiany „samoczyszczące”, których kwiaty opadają po przekwitnięciu, np. Crazytunia ‘Constellation’.

------------------------------------

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Ogrodnicze ABC

Zobacz również: