Sushi w aktualnej formie: wypełnione rybą, podawane z sosem sojowym, marynowanym imbirem i wasabi znane jest od setek lat. Jest niezwykle popularne w każdym zakątku świata. W Polsce postrzegane jest jeszcze jako danie luksusowe, z górnej półki. Zwolennicy rolek z Azji najczęściej deklarują, że sushi jest bardzo lekkostrawne oraz zdrowe. Pewne jest jedno - wartości odżywcze sushi zależą w całości od składników, jakie zostały użyte do jego zrobienia. 

Sushi - rodzaje rolek

Jest bardzo wiele rodzajów sushi, a obszerne menu, w którym nie wszystko jest jasne może przyprawić nas o ból głowy. Poniżej znajdziecie mały przewodnik po podstawowych rodzajach sushi:

  • maki - to najprostszy rodzaj rolek. To zwinięty kawałek ryby, krewetki lub warzywa w ryż otoczony glonem,
  • hosomaki - to maki, czyli podstawowa rolka z pojedynczym dodatkiem, prościej mówiąc ten rodzaj sushi ma w środku dwa składniki,
  • futomaki - to bardziej “wypasione” rolki, mają w środku minimum 4 dodatki,
  • uramaki - to rolki wywinięte na “lewą” stronę. Ryż jest na zewnątrz, a glon w środku sushi. Wodorost otacza środek, czyli wybrane dodatki. 

Sushi - z czego się składa i co jest w nim najzdrowsze? 

„Sercem” rolki sushi są najczęściej ryby lub owoce morza. Nie możemy zaprzeczyć, że są to zdrowe i cenne składniki. To źródło białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B i D oraz cennego fosforu. 
Gwarancją jakości potrawy jest także dobry ryż. Jest on nośnikiem węglowodanów oraz witamin z grup B, C i E. 
Dobre sushi to także pyszne warzywa - te dostarczają nam odpowiednie ilości wielu minerałów oraz błonnik. Wodorosty nori, w które natomiast zawijane są składniki mają dobry wpływ na naszą tarczycę, dzięki zawartości jodu. 
Zgodnie z powyższym - nie zaprzeczymy, sushi wykonane z dobrej jakości składników potrafi być naprawdę zdrowe! Jednak czy zawsze kupujemy najwyższej klasy rolki? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? 

Sprawdź też:

Sushi - jakie kupować? 

Najważniejszym elementem sushi jest ryba. Powinna pochodzić z certyfikowanych łowisk, które odpowiednio dbają o zwierzęta. Mięso ryb jest podatne na zakażenia rtęcią, co zdarza się na zanieczyszczonych łowiskach. 
Największymi pułapkami są sushi kupowane w markecie w gotowych boxach. Nie ma tu mowy o gwarancji jakości składników. Są one też przechowywane przez niejednokrotnie wiele dni - na pewno ciężko też wtedy o świeżość. W takich zestawach znajdziemy też sushi z paluszkami krajowymi lub wypełnione majonezem - nie są to odpowiednie składniki dla dobrej jakości rolek. 
Jeżeli jednak chcemy skusić się na sushi z gotowego pudełka w markecie, to spójrzmy, czy na etykiecie jest informacja o pochodzeniu ryb. Najlepsze będą te z certyfikatem MSC, który zapewnia, że ryby łowione w odpowiedni, bezpieczny sposób a ich mięso jest zdrowe. 

Najlepszym wyborem będzie odwiedzenie restauracji, która specjalizuje się w przygotowywaniu sushi. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że szef kuchni przygotuje dla nas rolki ze świeżych składników.