Spis treści:

  1. Sutera - opis i charakterystyka
  2. Sutera - jak uprawiać?

Sutera - opis i charakterystyka

Sutera wielkokwiatowa (Sutera grandiflora) pochodzi Południowej Afryki, gdzie jest gatunkiem wieloletnim. W naszych warunkach klimatycznych, ta ciepłolubna roślina, może przetrwać zimę jedynie w pomieszczeniach, dlatego bardzo często jest traktowana, jako jednoroczna.

Długie pędy sutery, dorastające do 60 cm długości, są gęsto porośnięte przez niewielkie okrągłe, owłosione liście. Drobne kwiaty w pastelowych odcieniach bieli, różu i fioletu oblepiają wręcz pędy i podziwiać je możemy przez całe lato.

Sutera idealnie nadaje się do kompozycji kwiatowych, zwłaszcza w wiszących pojemnikach. Dobrym towarzystwem dla sutery na słonecznym balkonie będą: fuksja, powojnik lub pelargonia. Ocieniony balkon możemy udekorować kompozycją z sutery oraz plektrantusa (komarzycy) lub begonii. Obficie kwitnące, wielobarwne sutery wyglądają atrakcyjnie na tarasach, zdobią pergole ogrodowe i wejścia do domów.

Sutera – jak uprawiać?

Jak większość jednorocznych roślin doniczkowych, także sutera wymaga żyznego, wilgotnego podłoża. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, ważne by stanowisko było osłonięte. Delikatne pędy łatwo ulegają uszkodzeniu nawet przez silniejszy wiatr.

Suterę możemy rozmnożyć z siewu nasion w ciepłym pomieszczeniu w lutym i marcu. Możemy także przed nadejściem przymrozków doniczki z najładniejszymi odmianami przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia. Pod koniec zimy przenosimy rośliny do pomieszczenia o temperaturze pokojowej i przycinamy pędy na wysokość ok. 25 cm. Zwiększymy częstotliwość podlewania i zaczynamy nawozić. Roślina zacznie wypuszczać nowe pędy, z których sporządzamy sadzonki wierzchołkowe. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 14 dni. Rośliny wysadzamy do doniczek na balkonie w drugiej połowie maja w odstępach co 25 cm.

Pielęgnacja sutery bywa dość czasochłonna, ponieważ rośliny wymagają stale wilgotnego podłoża. Podlewanie powinno być regularne, ale umiarkowane, tak aby gleba nie wysychała. Zaleca się dokarmianie roślin raz w tygodniu, najlepiej nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących. Sutera dobrze znosi cięcie, co pozwala na utrzymanie pięknego pokroju.

Mając na uwadze powyższe wymagania i sposób pielęgnacji tych roślin na balkonie, możemy być pewni, że będą one zdrowo rosły, a uprawa, rozmnażanie, podlewanie i pielęgnacja sutery nie sprawi nam żadnych problemów. Dodatkową korzyścią płynącą z prawidłowej uprawy jest mniejsze ryzyko wystąpienia chorób.

Zobacz też:

Jak pielęgnować surfinie? Rozmnażanie i odmiany

Petunia - warunki uprawy i pielęgnacja