1. Dobra organizacja to podstawa

Świąteczne porządki zacznij od zrobienia planu: podziel sprzątanie na etapy i rozłóż zadania na przynajmniej dwa tygodnie przed świętami (biorąc pod uwagę przede wszystkim weekendy). Zacznij od przeglądu ubrań i porządków w garderobie, kuchennych szafkach, szafach wnękowych oraz innych miejscach, w których przechowujesz swoje rzeczy. W kolejnym etapie posprzątaj trudno dostępne miejsca (np. zamykaną komórkę, składowisko rzeczy na szafie). Umyj okna i drzwi, a jeśli jest taka potrzeba również ściany. Tuż przed świętami dokładnie posprzątaj dom (tak, jak robisz to co tydzień) i wypierz zasłony, firanki, narzuty, poszewki od poduszek oraz obrusy. 

2. Wyrzuć niepotrzebne rzeczy bez wahania

Zalegające na biurku papiery, stosy przeczytanych gazet, próbki kosmetyków, nietrafione prezenty - zamiast przekładać je bez przerwy z miejsca na miejsce, podejmij męską decyzję i wyrzuć je. To samo zrób z ubraniami, których w ciągu ostatniego roku ani razu nie założyłaś, sprytnymi kuchennymi gadżetami, które okazały się kompletnie nieprzydatne i przeterminowanymi lekami, które nie wiedzieć czemu wciąż trzymasz w szafce. Dzięki temu zyskasz znacznie więcej miejsca - i czasu, bo nie będziesz musiała się nimi zajmować. 

3. Sposób mycia okien dopasuj do pogody

Stara dobra zasada mówi, żeby nigdy nie zabierać się za mycie okien, gdy mocno świeci słońce. Pod wpływem ciepła płyn na szybie będzie wysychał - a wtedy smugi gwarantowane. Jeśli planujesz myć okna przy dużym mrozie, nie zapomnij dodać do wody trochę denaturatu - dzięki temu woda nie będzie zamarzać. Zamiast gotowego preparatu do mycia okien możesz użyć domowej mikstury: octu rozcieńczonego z wodą. 

4. Sprzątaj metodycznie

Zamiast chaotycznie porządkować to, co akurat wpadnie ci w ręce, ustal kolejność i sprzątaj jedno pomieszczenie po drugim, powierzchnia za powierzchnią. To znacznie przyspieszy cały proces! Pamiętaj też, by sprzątać od góry do dołu: zacznij od żyrandoli, górnych półek i drzwi - a potem stopniowo przemieszczaj się w dół, na końcu czyszcząc podłogi. Jeśli zrobisz to na odwrót, po ścieraniu kurzy będziesz musiała powtórzyć odkurzanie, bo cały pył opadnie na dół. 

5. Odkładaj wszystko na swoje miejsce     

Jeśli każda rzecz w twoim domu będzie miała swoje stałe miejsce, problem porozrzucanych wszędzie przedmiotów przestanie istnieć. Nie będziesz też nieustannie przekładała rzeczy z miejsca na miejsce, a nawet jeśli chwilowo w twoich czterech kątach zapanuje bałagan - posprzątasz go znacznie szybciej, jeśli każdy przedmiot odłożysz dokładnie tam, gdzie powinien się znaleźć. Dzięki temu nie tylko świąteczne porządki, ale również te cotygodniowe, zajmą ci znacznie mniej czasu.

6. Posprzątaj łazienkę w 10 minut

Zapomnij o dwugodzinnym czyszczeniu każdego kafelka! Większość z nas poświęca zdecydowanie za dużo czasu na sprzątanie łazienki, podczas gdy można zrobić to naprawdę szybko i sprawnie. Jak? Ustawiając wszystkie czynności w odpowiedniej kolejności. Zacznij od wlania do sedesu preparatu czyszczącego, następnie wannę, umywalkę i resztę łazienkowej ceramiki przetrzyj ściereczką skropioną środkiem do mycia. Płynem do szyb spryskaj lustro i szyby przy wannie lub kabinie, blaty i deskę sedesu. Wytrzyj papierowym ręcznikiem. Na końcu umyj toaletę, wilgotną szmatką przetrzyj armaturę i zmyj podłogę. 

7. Podziel obowiązki na wszystkich domowników

Wspólna praca to również sposób na spędzenie czasu. Zaangażuj domowników do ścierania kurzy, odkurzania i mycia podłóg. Dzieciaki potraktują to jak dobrą zabawę, zwłaszcza jeśli wprowadzisz element rywalizacji (kto pierwszy skończy - dostaje nagrodę!). I nie bój się delegować zadania, nawet jeśli sama zrobiłabyś to lepiej. Nie chodzi przecież o to, by było idealnie - najważniejsze, żebyś przed świętami miała trochę więcej czasu dla siebie i rodziny.

Zobacz również:

8. Postaw na domowe środki czystości

Choć czasem wydają się niepozorne, potrafią zdziałać prawdziwe cuda - a często działają nawet skuteczniej niż chemiczne środki czystości kupione w sklepie. Jakie domowe produkty pomogą w usprawnieniu świątecznych porządków?

  • soda oczyszczona pozwoli skutecznie doczyścić fugi i usunąć plamy z dywanów
  • ocet i cytryna pomogą doszorować krany, baterie, a także skutecznie umyć okna i lustra
  • odrobina wazeliny skutecznie domyje sprzęty ze stali szlachetnej (np. zlewy czy lodówki)
  • mydlane płatki są najlepsze przy czyszczeniu skórzanej tapicerki
  • kąpiel w proszku do pieczenia przywróci firankom śnieżnobiały kolor.

9. Wykonuj drobne prace na bieżąco

Nie zostawiaj mycia kabiny prysznicowej na sobotę. Zamiast tego, wystarczy po każdym prysznicu wytrzeć szyby kabiny lub kafelki do sucha. Zajmie ci to mniej niż 5 minut, a dzięki temu unikniesz zacieków i osadu, z którymi potem walczysz przez 40 minut podczas weekendowego sprzątania. Podobnie postępuj z innymi powierzchniami: przed pójściem spać przetrzyj blaty, płytę indukcyjną, a także umywalkę, zlew i armaturę. Te kilka szybkich zabiegów wystarczy, by znacznie skrócić świąteczne porządki.