Przywitanie gości

Gości przychodzących na kolację wigilijną powinien przywitać gospodarz domu. Mężczyzna ma obowiązek powitać tych, którzy przybyli, zdjąć z nich wierzchnie odzienie i zaprosić do stołu.

Obuwie na zmianę

Pod żadnym pozorem nie wolno zakładać kapci czy siedzieć przy stole w skarpetkach. - Przychodząc do rodziny na Wigilię powinniśmy mieć ze sobą buty na zmianę. Jeżeli ich nie mamy, musimy oczyścić obuwie, w którym przyszliśmy i w nim zasiąść do stołu.

Kto gdzie powinien zasiąść przy świątecznym stole?

Gospodarze powinni usiąść naprzeciwko siebie pośrodku stołu lub u jego przeciwległych szczytów. Najstarsza lub najważniejsza w rodzinie kobieta, np. babcia, usiądzie po prawej stronie gospodarza, drugie honorowe miejsce dla kobiety znajduje się po jego lewej ręce. Z kolei miejsce dla najważniejszego gościa - mężczyzny jest po prawej stronie pani domu. Powinien zająć je senior rodu lub gość, którego szczególnie chcemy uczcić. Kolejne pod względem prestiżu miejsce znajduje się po lewej stronie gospodyni. Goszcząc większe grono, przy sadzaniu gości warto zachować zasadę przeplatania: kobieta, mężczyzna (panowie obsługują panie po swojej prawej stronie). Jeżeli chcemy, by zaproszone osoby zajęły miejsca zgodnie z tym porządkiem, przy nakryciach warto ustawić karteczki z imionami.

Składanie życzeń

Życzenia zaczyna składać zawsze najstarsza osoba w rodzinie. Potem my zwracamy się z życzeniami do dziadków, rodziców, rodzeństwa i dzieci. Obowiązuje więc chronologia od najstarszego do najmłodszego. Warto w tym szczególnym dniu złożyć każdemu członkowi rodziny indywidualne, osobiste życzenia, nawet jeśli nie będą tak zgrabnie sformułowane jak te, które możemy przeczytać na świątecznych kartkach.

Podczas wieczerzy

W czasie wigilijnej kolacji nie wypada odmówić jedzenia jakiejś potrawy. Wyjątkiem są bardzo ważne powody – np. względy zdrowotne. Należy wtedy wytłumaczyć gospodyni, dlaczego musimy zrezygnować z jedzenia smażonego karpia, aby nie sprawić jej przykrości. Nie wypada zostawiać niedojedzonego posiłku na talerzu. Lepiej nałożyć sobie mniej i później kilkakrotnie dokładać (gospodyni na pewno ucieszy się, że wszystko nam bardzo smakuje), niż nałożyć zbyt dużo i część potrawy zostawić.

Przy stole wigilijnym nie wypada rozmawiać o polityce, podwyżkach cen, redukcjach etatów i innych drażliwych sprawach.

Otwieranie prezentów

Prezenty możemy rozpakować przed deserem lub po deserze. Nie wolno za to zabierać się za otwieranie podarków w czasie spożywania posiłków.

Jaka powinna być cena prezentu?

Ile pieniędzy wypada Przeznaczyć na prezent pod choinkę? Znawcy bon tonu podkreślają, że kulturalny Święty Mikołaj nie powinien być ani przesadnie hojny, ani zbyt skąpy. W obu wypadkach mógłby bowiem wprowadzić w zakłopotanie osobę obdarowaną. Poza tym – jak twierdzą eksperci savoir-vivre’u – cena podarunku powinna być dopasowana do naszych możliwości finansowych.

Rodzinne kolędowanie

Najlepiej zacząć kolędowanie po deserze. W żadnym wypadku nie wolno śpiewać podczas jedzenia czy przeżuwania. Natomiast podczas całej wieczerzy wigilijnej kolędy mogą lecieć w tle. Nie wolno natomiast włączać telewizora. - Telewizor w tym wyjątkowym dniu powinien być wyłączony.

Czy wypada wysłać e-mailem zbiorowe życzenia?

Czy wysyłając  w jednej wiadomości życzenia do wielu osób, popełniamy gafę? Zdaniem znawców etykiety formy zbiorowej lepiej unikać – bywa bowiem, że adresat czuje się nią urażony, bo uznaje, że wrzucono go „do jednego worka” z innymi. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wysłanie takich życzeń, warto nadać im osobisty charakter, pisząc np.: „Kochani, uśmiecham się dziś do Was wszystkich, ale i do każdego z osobna”. Przed wysłaniem zbiorowych życzeń rozważmy też kwestie prywatności. Ktoś może mieć nam za złe, że pozostali widzą jego adres e-mail. Stosowniej jest wpisać listę adresów w polu „kopia ukryta”. Widoczny będzie jeden, a pozostałe – dyskretnie ukryte.