Swobodne pisanie to nic innego jak spisywanie swoich myśli. Może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć - w procesie przelewania na papier tego, co mamy w głowie czasami hasła nabierają zupełnie innego sensu. 

Czym jest swobodne pisanie?

Metoda nazywana freewritingiem to technika bardzo zbliżona do burzy mózgów, w tym wypadku - jednoosobowej. W tej odsłonie nie ma ona na celu znalezienia twórczych pomysłów (choć zdarza się i tak). W pisaniu w pojedynkę chodzi o to, by wyciszyć umysł i uspokoić głowę. Swobodne pisanie ma swój początek już w latach 70. ubiegłego wieku! Już wtedy naukowcy w Stanach Zjednoczonych wygłaszali tezy, że pisząc bez pomysłu i planu wpadamy na dobre rozwiązania i uwalniamy się z umysłowego impasu. 

Jak pisać swobodnie?

Do wdrożenia w życie tej techniki relaksacyjnej i wyciszającej naprawdę nie potrzeba wiele. Wystarczy znaleźć dla siebie 20 minut. Nawet kwadrans będzie owocny, jeżeli należymy do osób, których grafiki są pełne zadań. Jedynym naszym zadaniem podczas swobodnego pisania jest chwycenie długopisu lub ołówka w rękę i zapisywanie w notatniku wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy. Nie edytuj, nie poprawiaj, nie martw się gramatyką, czy błędami ortograficznymi. Jeżeli nie jesteś zwolenniczką tradycyjnego podejścia: papieru i długopisu, możesz skorzystać z notatnika lub edytora tekstu w swoim komputerze. 

Przeczytaj też:

Jakie są podstawowe zasady swobodnego pisania?

Jest kilka wskazówek, jak najbardziej efektywnie stosować stosowne pisanie w życiu. Dzięki tym podpowiedziom, metoda ta będzie najbardziej skuteczna, a nasza głowa szybko oczyści się ze zbędnych myśli: 

  1. Co za dużo to niezdrowo - do swobodnego pisania nie potrzeba wiele. Nie musisz szykować sobie miejsca pracy, sprzątać biurka i przygotowywać się do zadania. W technice tej ważne jest, by nie planować tego, jak będziemy pisać. 
  2. Nie poprawiaj i nie przerywaj - pisz to, co przyjdzie Ci do głowy. Niczego nie edytuj, nie rób sobie przerw. Pozwól, by strumień myśli przelewał się na papier. Zahamuj swoją analityczną część umysłu, nie porównuj wyglądu charakteru pisma, literki nie muszą być równe. 
  3. Pisz szybko - nie odrywaj długopisu od papieru, swobodne pisanie powinno być intensywne i ekspresowe, tak by nie zdążyć zastanowić się nad dokładnym sensem notowanych haseł. 
  4. Nie krępuj się - ważne jest, aby zapisywać wszystko. Jeżeli podczas spisywania jednej myśli wpadnie Ci do głowy hasło “co ja wyprawiam” - zapisz je. Dzięki zanotowaniu wszystkiego mamy podgląd do całego procesu myślowego. 
  5. Użyj minutnika - odliczanie czasu jest bardzo przydatne przy swobodnym pisaniu. To ma być krótkie zadanie, dlatego warto odmierzyć sobie konkretną ilość minut, jaką temu poświęcimy. 
  6. Nie musisz wracać do swoich zapisków - swobodne pisanie ma uwolnić Cię od męczących myśli, a nie je dokumentować. Spisane zdania możesz traktować jako oczyszczenie głowy, a nie zachowanie tego, co w niej było na dłużej. 

Swobodne pisanie - klucze do sukcesu

Przede wszystkim zaopatrzyć się należy w notatnik, po który z chęcią będziemy sięgać. Swobodne pisanie powinno być czymś systematycznym, co wejdzie nam w nawyk i będzie niejako elementem relaksacyjnym i terapeutycznym. Nie przekraczaj wyznaczonego czasu. To ma być krótkie i bardzo intensywne zadanie w ciągu dnia. Limit minut będzie wymuszał na nas spisywanie tego, co najmocniej zaznacza się w naszych myślach. Niekończące się pisanie spowoduje, że nie będziemy już starali się uwolnić od natłoku w głowie, a zaczniemy go porządkować na papierze. 

Swobodne pisanie to idealna technika dla każdego, kto żyje bardzo szybko i jest ciągłym niedoczasie. Jeżeli w ciągu dnia nie masz chwili, by zebrać buzujących myśli, zrób to wieczorem, korzystając z papieru i czegoś do pisania. Swobodne pisanie może być też kreatywne, jeżeli codziennie budzisz się z tysiącem pomysłów - zapisywanie myśli może okazać się receptą na rozwój!

Zobacz również: