Zroślicha jest rośliną uniwersalną, odnajdzie się zarówno na parapecie, podłodze, jak i w pięknym, wiszącym koszyku. 

Zroślicha - charakterystyka rośliny

Syngonium, bo takie nazewnictwo stosuje się w botanice, to roślina pochodząca z dzikich dżungli Ameryki Południowej. W swoich naturalnych warunkach potrafi dorastać nawet do 20 metrów! To bardzo okazała roślina, która może zarastać nawet drzewa. Jako roślina domowa, bardzo dobrze odnalazła się w warunkach doniczkowych. Może zarówno zwisać, jak i piąć się po podporach. Jeżeli marzy nam się żywa, zielona ściana - zroślicha może nam zapewnić taki efekt. 

Zroślicha - pielęgnacja. Jak dbać o Syngonium?

Stanowisko: Mimo, że zroślicha to roślina pochodząca z samego serca tropików, wcale nie musimy zapewniać jej takich warunków w naszych domach. Syngonium nie jest fanem pełnego słońca, wystarczy jasne miejsce, gdzie promienie słonecznie nie dadzą rady dotrzeć. Jeżeli zroślicha będzie miała dostarczaną za dużą ilość bezpośredniego słońca, zauważymy to na jej liściach, które stracą charakterystyczne, pożądane wzory. 
Ziemia: Zroślicha preferuje dobrej jakości glebę, najlepiej wymieszaną z piachem. Dodatek ten zapewnia odpowiednie napowietrzenie ziemi, dzięki temu roślina lepiej się rozrasta. Pamiętajmy o zapewnieniu roślinie dobrego odwodnienia - do doniczki na samo dno dosypmy warstwę keramzytu. 
Przesadzanie: Zroślichę przesadzajmy wraz z nadejściem wiosny, wtedy gdy roślina kończy swój okres zimowego spoczynku. Zawsze używaj wtedy świeżej mieszanki ziemi, a zmiany doniczki stosuj w przypadku większych, starszych roślin, gdy korzenie wychodzą poza doniczkę. 
Podlewanie: Zroślicha to kwiat, który przepada za dużą wilgotnością w ziemi. Najgorsze, co możemy dla niej zrobić to przesuszyć syngonium. Dla najlepszego komfortu zroślichy, do podlewania używajmy odstanej, miękkiej wody. Spryskiwacz powinien na stałe zagościć w domu właściciela zroślichy - zraszanie jest dla niej niczym SPA. 
Nawożenie: Kwiat nie jest wymagający pod względem dodatkowego odżywiania. Możemy jednak pokusić się o stosowanie odżywki raz w miesiącu. Wybierzmy wtedy nawóz do roślin zielonych. 

Zroślicha - trujące właściwości

Pamiętajmy, że zroślicha to roślina należąca do trujących gatunków. Sok zawarty w kwiecie ma w sobie szczawian wapnia, który wywołuje wysypki skórne, podrażnienia błon śluzowych, a w skrajnych przypadkach duszności. Uważajmy na kontakt rośliny z małymi dziećmi i zwierzętami, a podczas przesadzania i prac przy kwiecie bądźmy szczególnie ostrożni. 

Syngonium - popularne odmiany

Zroślicha to roślina, która ma bardzo wiele odmian. Wśród najbardziej popularnych wyróżniamy:

  • Syngonium Pixie - ta odmiana ma mniejsze rozmiary i o wiele drobniejsze liście. Zyskuje kolorami - pięknym, jasno-kremowym unerwieniem. 
  • Syngonium Arrow - najpopularniejsza z odmian o liściach w wielu kolorach zieleni i beżowym unerwieniu. 
  • Syngonium White Butterfly - bujnie rozrastająca się odmiana, jej liście mają zielone brzegi i gradientowy, jasny środek liścia. 
  • Syngonium Confetti - mniej popularna, unikatowa odmiana zroślichy. Jej liście mają żółty odcień z nieregularnie rozłożonymi różowymi akcentami.

Zobacz też: