Szampony i odżywki w kostce zyskały popularność głównie wśród turystów, jednak w następstwie rozwoju świadomości na temat szkodliwości plastiku dla środowiska i boomu na naturalne kosmetyki coraz więcej osób zaczęło sięgać po nie każdego dnia. Zastanawiasz się, czy stała forma tego kosmetyku spełnia swoje funkcje? Jak najbardziej – dobry szampon w kostce nada włosom objętości i blasku bez ich obciążania i przesuszania.

Szampon w kostce – zalety

Oprócz tego, że są przyjazne w podróży i pozornie trwalsze od szamponów w płynie, kosmetyki w kostce są promowane jako zdolne do przywrócenia włosom ich oryginalnego, lśniącego, pełnego objętości stanu, usuwając przy tym skutecznie resztki substancji chemicznych znajdujących się w tradycyjnych środkach do mycia włosów. Ponadto, ponieważ szampony w kostce nie pozbawiają włosów nawilżenia w tak inwazyjny sposób, jak tradycyjne szampony, zauważysz różnicę w dotyku mokrych włosów od razu po umyciu. Co sprawia, że są lepsze dla włosów? Wiele szamponów w kostce nie zawiera w swoim składzie niektórych “lukrowanych” dodatków, które niby poprawiają wygląd włosów, ale w rzeczywistości powodują, że jeszcze bardziej się niszczą. Najlepszym przykładem są laurylosiarczan sodu i laurylosiarczan amonu, których unika coraz więcej konsumentów, świadomych, że niepotrzebnie pozbawiają one włosy oraz skórę głowy naturalnej wilgoci, co może powodować przesuszanie się włosów, łupież, bolesne  ranki, a nawet atopowe zapalenie skóry.

Delikatne i naturalne środki do mycia włosów pozostawiają zaś je czystymi, nie powodując złudzenia, że są “tępe” w dotyku i nie zmieniając przy tym PH skóry – w przeciwieństwie do komercyjnych szamponów na bazie detergentów. Co więcej, wiele kobiet w Internecie przyznaje, że po kilku myciach szamponem w kostce poprawiło stan ich włosów na tyle, że nie muszą już stosować odżywki.

My szczególnie polecamy szampon w kostce Mleko Miód Owies od Ministerstwo Dobrego Mydła.
Jest on przygotowywany rzemieślniczo z kompozycji delikatnych surfaktantów i naturalnych saponin, wzbogacony o inulinę, miód, proteiny mleczne i delikatną mączkę owsianą.
Doskonale oczyszcza, sprawiając, że włosy pozostają sypkie i świeże na dłużej.
Masło kakaowe i dodatek skwalanu ochraniają łuskę bez jednoczesnego obciążania jej, a dodatek odżywki pozostawia je miękkie i lśniące.
Szampon ma lekko kwaśne pH, domykające łuskę włosa. Jednocześnie produkt jest delikatny dla skóry głowy.

Szampon w kostce – wady

Szampony w kostce same w sobie nie mają wad, ale jeśli nieodpowiednio je stosujemy, możemy nie uzyskać pożądanych efektów. Tak, naprawdę można źle używać szamponu do włosów.

Przerzucając się tego rodzaju pielęgnację włosów, trzeba pamiętać, że kostka myjąca to wysoce stężony i bardzo “kaloryczny” szampon i trzeba używać naprawdę niewielkiej ilości, by nie obciążyć włosów. Ze względu na swoją gęstą, woskową konsystencję, może mieć również tendencję do gromadzenia się między włosami, dlatego kluczowe tu jest bardzo dokładne płukanie włosów po myciu. Żeby mieć pewność, że wszystkie resztki szamponu zostały zmyte, można też dodatkowo spłukać głowę octem jabłkowym, który usunie tłustą powłokę z włosów i nada im blasku.

W przypadku długich i wysokoporowatych lub kręconych włosów stosowanie kostki szamponowej bezpośrednio na włosy i może prowadzić do ich plątania i gromadzenia się resztek kosmetyku w zakamarkach fryzury – w takich wypadkach najlepiej rozmydlić kostkę w dłoni i nałożyć na włosy powstałą w ten sposób emulsję.