Szampony w kostce – o co chodzi?

Szampon w kostce to nic innego jak ukrycie wszystkich właściwości normalnego szamponu w płynie w małej kostce przypominającej mydło. Największą różnicą, oprócz konsystencji produktu jest jego opakowanie. Mydło w kostce możesz kupić bez zbędnego opakowania i tym samym zużywać mniej plastiku. Oczywiście są też wersje pakowane, ale mamy tutaj dużo większe pole do popisu i możemy świadomiej i lepiej wybierać nasze produkty. Co ciekawe taki szampon starcza nam na więcej myć niż szampon w płynie dzięki czemu kupując szampon w plastikowym opakowaniu robimy to rzadziej. Na rynku pojawia się coraz więcej wersji takiego szamponu i możemy coraz lepiej dopasować go do naszego typu włosów. 

Szampon w kostce - zalety

Największym plusem szamponu w kostce jest to, że nie musimy rezygnować z właściwości naszego ulubionego szampon w płynie.

Warto wypróbować takiej formy mycia włosów na przykład gdy masz problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów lub gdy skóra twojej głowy jest podatna na podrażnienia. Ten delikatniejszy szampon ma mniejszą ilość substancji zapachowych i barwiących przez co nie będzie powodował podrażnień i uczuleń.

Największą i najważniejszą zaletą jest lepszy wpływa na środowisko i brak generowania niepotrzebnego plastiku. Szampony w kostce można kupować bez zbędnych opakowań i  przechowywać w dedykowanych temu opakowaniach.  Jeżeli jednak nie posiadasz opakowania, które nadawałoby się do użytku w tym celu, kup pierwsze mydło z plastikowym, metalowym lub szklanym opakowaniem, a następnie dokupuj same wkłady mydlane.

Szampon w kostce – pamiętaj o płukance 

Niestety jest jeden haczyk przy używaniu szamponów w kostce, który można niejako obejść. Mianowicie przy używaniu szamponu w kostce powinniśmy używać zakwaszających płukanek na przykład z octu, aby zneutralizować zasadowe pH i domknąć otwarte łuski włosa. Aby pominąć ten krok w codziennej pielęgnacji wystarczy sięgnąć po szampon, który ma od razu funkcję odżywki lub po taki o którym sam producent mówi, że płukanki używać nie trzeba.

Po jaki szampon w kostce powinnaś sięgnąć?

Aby uniknąć używania płukanki powinnyśmy sięgnąć po szampon z wbudowaną odżywką. Przykładem szamponu, który można używać bez dodatkowego kosmetyku jest szampon w kostce z odżywką Organic Hair od starej mydlarni. Pięknie pachnie, świetnie się pieni i starcza na 75 myć co odpowiada 3 butelkom zwykłego szamponu. Dużym plusem przy kupowaniu tego szamponu jest możliwość zakupienia pierwszego szamponu z opakowaniem i później dokupywania samych wkładów.

Szampon w kostce - jak go używać?      

Zakup szamponu to jedno, ale jego używanie to drugie. Aby korzystanie z szamponu w kostce było efektywne, powinnaś pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze sposób używania kostki zależy od długości twoich włosów. Krótkie włosy możesz namydlać bezpośrednio kostką. Przy dłuższych włosach taki sposób mycia może się nie sprawdzić, ponieważ energiczne pocieranie włosów może je mocno splątać. Opcją idealną dla osób z dłuższymi włosami będzie spienianie kostki w dłoniach i nakładanie powstałej piany na włosy. Pamiętaj, aby skupić się na myciu skóry włosów aniżeli na myciu samych włosów. Używanie takiego szamponu na pewno trwa dłużej niż korzystanie z szamponu w płynie. Jednak jest to świetna okazja na spędzenie kilku relaksujących minut pod prysznicem.