Parabeny - czy są szkodliwe?

Parabeny to sztuczne konserwanty, które nie dopuszczają do powstania pleśni i rozwoju drobnoustrojów w kosmetykach. Najczęściej stosowanymi są Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben. Parabeny często ukrywają się również pod innymi nazwami ( np. nipaginy, aseptyny ), które nie tak łatwo wyłowić ze składu kosmetyków. Według Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków kobieta ważąca 60 kg wchłania dziennie około 76 mg parabenów. 2/3 z nich pochodzi z produktów kosmetycznych.

Czy są szkodliwe? Opinie na ten temat są podzielone. Przedstawiciele przemysłu kosmetycznego przekonują, że jako substancje dopuszczone do użytku przez Unię Europejską i wiele innych instytucji, parabeny nie zagrażają naszemu zdrowiu. Są dokładnie przebadane, a wyniki testów nie wskazują na negatywne oddziaływanie sztucznych konserwantów na organizm człowieka. Praktyka jednak pokazuje, że w wyniku ich stosowania coraz częściej cierpimy na różnego rodzaju alergie skórne, AZS oraz wiele innych dolegliwości. Sztuczne konserwanty są m.in. oskarżane o wywoływanie reakcji w postaci zaczerwienień, pokrzywki czy świądu, szczególnie u osób o skórze wrażliwej czy alergicznej.

Czy wszystkie parabeny są złe?

Okazuje się, że nie powinniśmy wrzucać wszystkich parabenów do jednego worka. Czasami, jak w przypadku propyloparabenu i butyloparabenu wystarczy dwukrotnie zmniejszyć ich stężenie. Za nieszkodliwe uważa się metyloparaben oraz etyloparaben.Co do części środków konserwujących charakteryzujących się rozgałęzionymi łańcuchami chemicznymi jak izobutyloparaben nie ma wystarczających badań, które pozwoliłyby jednoznacznie określić czy są szkodliwe czy obojętne dla zdrowia. Warto czytać etykiety i wybierać produkty, w których sztucznych środków chemicznych jest jak najmniej lub nie ma ich wcale. Pamiętajmy jednak, że ich brak skutkuje bardzo krótka trwałością produktów.

Szampony bez SLS i parabenów
Biowax marki L'Biotica 16 zł, Szampon głęboko odbudowujący Absolue Keratine 90 zł, Szampon Macademia oil + Colagen 21 zł

Szampony bez SLS i parabenów

Choć przedstawiciele niektórych marek kosmetycznych przekonują, że parabeny sa bezpieczne, w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie szamponami bez parabenów w drogeriach i aptekach można znaleźć coraz więcej produktów tego typu. Należą do nich między innymi szampony Biowax marki L'Biotica. Możesz wybrać kosmetyk dostosowany do potrzeb Twoich włosów, którego skład jest oparty na naturalnych ekstraktach i substancjach ochronnych. Ich wnikanie do wnętrza włosa ułatwia 100% ekstrakt z Henny.

Możesz też sięgnąć po nowość proponowaną przez markę Rene Furterer dostępną w Sephorach: Szampon głęboko odbudowujący Absolue Keratine.Wyekstrahowane z soi i protein pszenicy cząsteczki mają biomimetyczny charakter, co oznacza, że wiernie naśladują budowę naturalnych włókien keratynowych włosa.Dzięki temu z łatwością wnikają do wnętrza włosa odbudowując jego strukturę. Pamiętajcie jednak o tym, by szampon pozostawić na włosach na 1-3 minut. Efekt? Lśniące, gładkie i niesamowicie miękkie włosy. Formuła kosmetyku nie zawiera powierzchniowo czynnych siarczanów (SLS) ani silikonów. Wysoka cenę równoważy niesamowita wydajność.

Blask łamliwych i zniszczonych włosów przywróci Szampon Macademia oil + Colagen. Olej z orzechów makadamia w połączeniu z kolagenem już podczas oczyszczania odżywia mieszki włosowe i skórę głowy. W drugim kroku warto sięgnąć po maskę z tej samej serii. Zawarte w nich naturalne olejki zadziałają jak filtr UVA, który jest potrzebny włosom latem. Delikatna formuła nie tylko chroni, ale również pielęgnuje skórę głowy.

Zobacz także: koloryzacja 3D >>>>