Szeflera znana jest pod kilkoma nazwami, które pochodzą od nazwiska gdańskiego lekarza oraz botanika. Gości także na wielu parapetach i stojakach kwiatowych w naszych domach. Warto dowiedzieć się o niej garść podstawowych informacji. 

Szeflera: odmiany

W ogrodniczym świecie rozróżnia się dwie najpopularniejsze odmiany szeflery:

  • schefflera arboricola, czyli szeflera drzewkowata,
  • szeflera parasolowata.

Odmiany są do siebie dość podobne. Potrafią urosnąć nawet do 2 metrów wysokości, wyglądając jak duży krzew lub nawet drzewko. Szeflery rosną raczej wzwyż, nie rozrastają się na szerokość. Mają jednak spore, rozłożyste liście, więc często może wydawać się, że szeflera zajmuje sporo miejsca. Listki są duże, potrafią być ostro zakończone. Odmiana drzewkowata notuje trochę niższe wymiary. 
Uprawiając szeflerę w doniczce nie spodziewajmy się jej kwitnienia, ani owocowania. Zdarza się to jedynie w naturalnych warunkach. 

Czy szeflera jest trująca?

Mimo swojej urody, szeflera potrafi naprawdę poważnie zaszkodzić. Wszystkie elementy rośliny są trujące, a zawarte w nich szczawiany mogą być nawet toksyczne dla naszej skóry. Spożycie liści szeflery może wywołać wiele problemów żołądkowych, od wymiotów po biegunkę.

Przeczytaj też:

Dlaczego szeflera gubi liście?

Niestety, zdarza się czasem, że szeflera w ekspresowym tempie gubi wszystkie swoje liście. Najczęstszym powodem na utratę liści jest nadmierna ilość wody w podłożu rośliny. Korzenie są duszone i zaczynają gnić. Wtedy właśnie liście żółkną i opadają całymi parasolami. Jedynym ratunkiem dla takiej rośliny jest przesuszenie jej. Pamiętajmy o doniczce z dziurkami. Szeflera potrafi także zrzucić liście od za niskiej temperatury i nadmiernych przeciągów. Jeżeli nasze drzewko momentalnie pozbędzie się liści to znak, że jest mu za zimno i zbyt wietrznie. Rzadziej zdarza się, że szeflera gubi swoje piękne liście od przyciasnej doniczki lub bardzo suchego powietrza (w okresie grzewczym). 

Jak pielęgnować szeflerę: uprawa szeflery

Szeflera powinna mieć w miarę jasne, słoneczne stanowisko w naszym domu. Oczywiście, uważajmy na bezpośrednie promienie słoneczne. Szeflera nie lubi cienia ani braku światła. Dla najlepszego wzrostu rośliny powinniśmy zapewnić jej stałą temperaturę pokojową przez cały rok. Zimą może być to około 18-20 stopni, latem natomiast akceptuje do 24 stopni Celsjusza. Szeflera bardzo lubi, gdy latem towarzyszy jej lekki wiatr i przeciąg. Nie toleruje jednak zimnego przewiewu. Mrozy są dla szeflery zabójcze, tak samo jak gorąco z kaloryferów zimą. Gdy nasze grzejniki zaczynają emitować ciepło, warto zapewnić szeflerze odrobinę więcej wilgoci, by nie przesuszyła się. 

Zobacz również:

Jaka ziemia do szeflery i jak ją podlewać?

Szeflera powinna mieć zapewnione bardzo żyzne podłoże. Najlepiej z dodatkiem próchnicy oraz z przepuszczalnym podłożem. Ziemia może mieć lekko kwaśny odczyn. Powinna też zawsze być nieco wilgotna. Szeflera nie jest rośliną akceptującą długotrwałą susze. Najlepiej wzrasta, gdy ma regularnie dostarczaną wodę. Nie lubi jednak, gdy zostanie przelana. Jeżeli widzimy, że liście naszej rośliny zaczynają żółknąć to znak, że szeflera ma za dużo wody. 

Szeflera: rozmnażanie, przesadzanie i przycinanie

Zabierajmy się za jej przesadzanie wiosną, zawsze wkładajmy ją do żyznej ziemi kwiatowej. W czasie przesadzania możemy także przyciąć szeflerę. Dzięki temu puści więcej łodyżek i przybierze kształt krzaczka. 

Rozmnażanie szeflery jest łatwe. Ścinając wierzchołek szeflery możemy go ukorzenić. Najlepiej włożyć ściętą gałązkę do wody i poczekać, aż puści korzonki. Gdy będą już w miarę ukorzenione, przesadzamy ją do doniczki z ziemią.