Jeśli już ktoś potrafi stworzyć coś z niczego, to z pewnością Sarah Lorraine Edwards! Amerykańska artystka tworzy z kwiatów miniaturowe dzieła sztuki, układając je na płasko w zachwycające kompozycje, które następnie fotografuje. Mama trójki dzieci z dyplomem uczelni artystycznej, tworzy jedno z najpiękniejszych kont na Instagramie, jakie ostatnio widzieliśmy. Sarah publikuje na nim swoje prace - barwne kolaże ułożone z płatków oraz krótko przyciętych kwiatów, które często tworzą abstrakcyjne kompozycje – a czasem są ilustracją codziennych przedmiotów i zjawisk. Są tu kadry z najbliższego otoczenia, proste symbole - a nawet kwiatowa mandala.

Zdjęcie: Sarah Smiles Creations
Zdjęcie: Sarah Smiles Creations
Zdjęcie: Sarah Smiles Creations
Zdjęcie: Sarah Smiles Creations

Sarah dorastała blisko natury – jej rodzina miała spory kawałek we wschodniej części Oregonu. Otoczenie lasów i pól miało duży wpływ na jej wrażliwość i poczucie krajobrazu. Bezpośrednią inspiracją do tworzenia z naturalnych bogactw był jednak brytyjski rzeźbiarz i fotografik - Andy Goldsworthy, znany przede wszystkim ze spektakularnych rzeźb i instalacji w przyrodzie. Ale Sarah nie od razu zajęła się kwiatami. Początkowo w jej twórczości dominowały większe instalacje i zewnętrzne kompozycje, którym bliżej było do sztuki projektowania krajobrazu, uprawianej przez Goldsworthy’ego. Zwrot w stronę kwiatów nastąpił dopiero dwa lata temu.

Zdjęcie: Sarah Smiles Creations

Pewnego dnia Amerykanka założyła konto na Instagramie – i odkryła, że kwiaty stały się niezwykle popularnym tematem wśród użytkowników tej społeczności. Postanowiła wykorzystać ten trend – i założyła profil o nazwie Sarah Smiles Creations – bo, jak mówi – jej twórczość sprawia jej ogromną radość. Najpierw pojawiła się spiralna kompozycja, którą Sarah ułożyła dla siebie jako inspirację do codziennego tworzenia. Od tamtej pory powstają kolejne kwiatowe kolaże, które z czasem zaczęła sprzedawać. 

Spiralna kompozycja. Zdjęcie: Sarah Smiles Creations
Zdjęcie: Sarah Smiles Creations
Zdjęcie: Sarah Smiles Creations
Zdjęcie: Sarah Smiles Creations

Obecnie Sarah pracuje nad kolekcją kartek okolicznościowych oraz tworzy ilustrację do książki dla dzieci. Na jej stronie internetowej można kupić reprodukcje dotychczasowych kompozycji z kwiatów.