Przygotowanie świąt to spore wyzwanie logistyczne. Wybór odpowiednich prezentów, przygotowanie dwunastu potraw na wigilijny stół... Aby magia mogła naprawdę zagościć w naszych progach, robimy gruntowne porządki świąteczne. Warto podejść do tego zadania metodycznie i zrobić plan działania – jeśli jednego dnia nie wykonasz jakiegoś zadania, nadrobisz to w dniu następnym. Dzięki temu unikniesz paniki, że nie uda ci się zdążyć ze wszystkim. A twój dom będzie lśnił czystością, zanim na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka.

1-5 GRUDNIA – ściany, żyrandole, drzwi

Przyjrzyj się dokładnie ścianom i sufitom. Może wymagają odświeżenia? Odkurz je i przetrzyj wilgotna szmatką (również za szafkami – tam zbiera się najwięcej kurzu i pajęczyn). Przetrzyj kaloryfery, sprawdź żyrandole. Elementy chromowane przetrzyj wilgotną szmatką z mydłem i wytrzyj do sucha, z kolei żyrandole z mosiądzu oczyścisz mieszaniną wody i spirytusu, a te z kutego żelaza – szmatką nasączoną naftą. Elementy szklane i kryształowe myj ściereczką zamoczoną w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego, potem przetrzyj ściereczką nasączoną wodą z octem (nie powstaną zacieki)  To dobry moment, by odświeżyć drzwi. Do ich umycia wystarczą gąbka i uniwersalny płyn do mycia. Z białych zabrudzenia szybko usuniesz mleczkiem czyszczącym.

6-9 GRUDNIA – szafy, pranie, okna

Zajrzyj do szaf. Wyjmij wełniane ubrania i zobacz, czy wymagają tyko wietrzenia, czy trzeba je oddać do pralni. Możesz już teraz się zastanowić, w czym na wigilijnej kolacji wystąpicie ty i rodzina – sprawdź, czy te rzeczy też nie wymagają odświeżenia. Teraz czas na mycie okien. Na rynku znajdziesz różne specjalne płyny, ale warto wypróbować środek, który możesz zrobić sama. Użyj zwykłego płynu do mycia naczyń oraz octu. Składniki połącz w stosunku 1:1, przy czym ocet należy wcześniej lekko podgrzać, aby łatwo się połączył z płynem do mycia naczyń. Całość przelej do spryskiwacza i gotowe. Takim preparatem możesz myć nie tylko okna, ale też kabinę prysznicową i wszystkie błyszczące powierzchnie. Środek na bazie octu nie pozostawia smug.

10-11 GRUDNIA – porządki świąteczne w łazience

Wieczorem, przed dniem sprzątania łazienki, zalej toaletę octem (ok. pół butelki) i posyp sodą. Dla lepszego efektu najpierw wlej do muszli litr gorącej wody. Pozostaw na noc. Ocet zlikwiduje osad z kamienia, a soda zdezynfekuje. Porządki zacznij od rzeczy, które „zrobią się same”. Kabinę prysznicową, brodzik, wannę i umywalkę spryskaj płynem do mycia lub octem. Miejsca przy armaturze, tam, gdzie się osadza kamień, obłóż płatkami higienicznymi zwilżonymi octem z sodą. Teraz uporządkuj szafki i szuflady, wyrzuć stare kosmetyki, powycieraj kurze, oczyść kafelki i fugi, umyj lustro. Pod koniec sprzątania spłucz spryskane miejsca (kamień czasami trzeba zeskrobać, ale teraz jest to dużo łatwiejsze).

13-15 GRUDNIA – kuchnia, okap, lodówka

Warstwa tłustego kurzu na kafelkach, szafkach i pojemnikach to zmora niejednej gospodyni. Skutecznym środkiem, który usunie tego typu brud, jest ocet. Zrób z niego miksturę przygotowaną z gorącej wody z dodatkiem 200 ml płynu do naczyń i 200 ml octu. Tym roztworem możesz też umyć blachy, ruszt, piekarnik i okap – będą błyszczeć jak nowe. Warto też przygotować lodówkę na świąteczne potrawy. Po dokładnym umyciu przetrzyj ją w środku gąbką z odrobiną octu. Jego nieprzyjemny zapach szybko wietrzeje. Ale uwaga! Jeżeli masz nowoczesną lodówkę, wnętrze sprzętu może być pokryte specjalną powłoką antybakteryjną, a wtedy nie możesz używać octu. W takim wypadku wnętrze lodówki przetrzyj szmatką namoczoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.

16-19 GRUDNIA – salon i sypialnie

Uporządkuj regały, odkurz tapicerowane meble i poduszki – to też dobry moment na upranie pokrowców, poszewek na poduszki, kap i koców. W salonie powinno się znaleźć miejsce na choinkę i dekoracje świąteczne. Doprowadź do porządku pozostałe pokoje. Przetrzyj szafki i półki, odkurz materace. Pościel dobrze jest wywietrzyć i porządnie strzepnąć. Zmień powłoczki.

20-21 GRUDNIA – podłogi

Podłogi zawsze myj na końcu. Tu najważniejsze jest dobranie odpowiednich środków czyszczących. Praktycznie do każdego rodzaju posadzki potrzebny będzie inny preparat. Podłogi drewniane myjesz mokrą ścierką, wycierasz do sucha i pastujesz. Surowe, białe deski szorujesz wodą z mydłem i wycierasz do sucha. Podłogi lakierowane oraz panele laminowane również przecierasz na mokro, używając specjalnych preparatów. Terakotę i wykładziny z tworzyw sztucznych zmywasz ciepłą wodą z dodatkiem płynów przeznaczonych do takich powierzchni. Przedświąteczne porządki to również czas trzepania dywanów. Brzydkie wgniecenia usuniesz, kładąc na nich kostki lodu. Po ich całkowitym roztopieniu dywan należy delikatnie przetrzeć suchą ściereczką w taki sposób, aby włosie się uniosło.

Zobacz również:

22-23 GRUDNIA – przedpokój

Z przedpokoju usuń nienoszone aktualnie kurtki i buty, by zrobić miejsce na okrycia gości. Przetrzyj lustro i umyj podłogę. Po uporaniu się z całym bałaganem będziesz mogła się zająć przyjemniejszą częścią przedświątecznych przygotowań – szykowaniem potraw, pakowaniem prezentów...