Ile dzieci w rodzinie jest najbardziej stresujące dla mam? 

Badanie zostało przeprowadzone wśród 7 tys. mam na zlecenie amerykańskiego magazynu “Today's Parent”. Jego wyniki jasno wskazały, że najbardziej zestresowane są posiadaczki 3 dzieci. Co ciekawe – najmniej stresu odczuwają kobiety mające 4 lub więcej dzieci. Jak badacze tłumaczą to zjawisko? 

Wiele wskazuje na to, że gdy “docieramy” do etapu posiadania 4 dzieci, życie zaczyna wydawać się nam łatwiejsze. Świadczą o tym opinie mam biorących udział w badaniu. Jedna z nich przyznała: 

Przejście z 1 do 2 dzieci było banalnie łatwe. Przejście z 2 do 3 sprawiło, że wszystko wywróciło się do góry nogami. Do teraz nie czuję się pozbierana… na przykład gdy przechodzę przez ulicę, nie jestem w stanie trzymać wszystkich rąk i to mnie strasznie stresuje.

Co jest najtrudniejsze w byciu mamą?

Aż 60% uczestniczek badania za najtrudniejsze w byciu mamą uznało godzenie opieki nad dziećmi z wypełnianiem domowych obowiązków. Mniej więcej tyle samo kobiet stwierdziło, że bardziej stresujące jest wychowywanie dziewczynek niż chłopców. 


Wniosek z tych badań jest jeden – książę William i księżna Kate powinni jak najszybciej zdecydować się na 4. dziecko! :)