Tablety mają większe wyświetlacze od smartfonów, ale są dużo mniejsze i bardziej poręczne od laptopów, dzięki czemu sprawdzają się w wielu sytuacjach. Są niezastąpione w podróży, a dzięki dobrym parametrom sprawdzają się w pracy, podczas oglądania filmów czy przeglądania internetu. Różnorodność funkcji tabletu pozwala dopasować model do indywidualnych potrzeb. Tablety, które spełniają każde oczekiwania, znajdziesz na stronie: https://www.neonet.pl/komputery/tablety.html.

Czym są tablety i dla kogo są przeznaczone?

Choć smartfony i laptopy znajdziemy dziś niemal w każdym domu, również tablet wyposażony w ciekawe funkcje może okazać się przydatny. Przekątna ekranu w smartfonie czasem okazuje się niewystarczająca, żeby korzystać z urządzenia komfortowo, a laptop mimo swojej mobilności, nie sprawdza się jednak w każdej sytuacji. Rozwiązaniem są tablety, które są większe od smartfonów, a jednocześnie nie ograniczają mobilności tak, jak laptopy. Sprawdzają się one świetnie podczas codziennego przeglądania stron internetowych, sprawdzania poczty, portali społecznościowych czy korzystania z różnych aplikacji, na przykład bankowych. Tablet multimedialny sprawia, również że oglądanie filmów jest bardzo komfortowe. Z kolei pojemność dysku wystarcza zwykle na przechowywanie dużej ilości muzyki i zdjęć. 
 
Tablet dobrze sprawdza się też podczas gier, ponieważ większa przekątna ekranu niż w smartfonie zapewnia dużą wygodę podczas rozgrywek mobilnych. Urządzenie znajduje zastosowanie również w pracy, umożliwiając edycję tekstów czy tworzenie prezentacji. Przeznaczenie tabletu jest jednak dużo szersze. Tablet wyposażony w moduł GPS może służyć za nawigację w samochodzie, a wbudowana kamera pozwala na kręcenie filmów i robienie zdjęć wysokiej jakości. Z kolei aparat przedni świetnie nadaje się do selfie. Dużym atutem tabletów jest fakt, że do ich obsługi nie potrzeba żadnych dodatkowych akcesoriów. Tablet jest wyposażony w dotykowy ekran, który można obsługiwać palcem lub specjalnym rysikiem. Niewielkie rozmiary i waga sprawiają, że jest wygodny do przenoszenia i przechowywania, czego nie można powiedzieć o laptopie.

Jakie tablety mamy do wyboru?

Wybierając tablet, trzeba zwrócić uwagę na jego system operacyjny. Choć jeszcze niedawno dużą popularnością cieszyły się tablety z systemem Windows, obecnie dominują tablety wyposażone w system operacyjny Android oraz iOS. Tablety z systemem Android mają tę zaletę, że znajdziemy wśród nich urządzenia z każdej półki cenowej. System Android umożliwia też zainstalowanie niemal każdej aplikacji, więc jest on bardzo praktyczny i spełnia oczekiwania większości użytkowników. 

Również system iOS, w który wyposażony jest iPad firmy Apple, ceni sobie wielu użytkowników. Tablety Apple wyróżniają się płynnością działania i komfortem użytkowania. Choć mniejsza jest tu możliwość personalizacji, komfort jest zdecydowanie większy niż w przypadku innych systemów. Dużym plusem jest kompatybilność z innymi urządzeniami marki, czyli iPhonem i MacBookiem. Cena iPadów nie jest jednak niska, więc nie są to urządzenia, na które każdy może sobie pozwolić. Profesjonalne tablety z systemem iOS znajdziesz na stronie: https://www.neonet.pl/komputery/tablety/f/apple.html.

Bez względu na system każdy tablet jest wyposażony w WiFi, więc może łączyć się z internetem wszędzie tam, gdzie jest ono dostępne. Swobodny dostęp do sieci bez względu na miejsce użytkowania zapewnia tablet na kartę SIM, który ma podobne działanie jak smartfon.

Tablety – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed zakupem tabletu należy dobrze rozważyć swoje oczekiwania. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

• Przekątna ekranu – jeśli zależy Ci na dużej mobilności sprzętu, postaw na najmniejsze tablety 7 lub 8-calowe. Takie rozmiary sprawdzą się też, gdy tablet ma być użytkowany przez dziecko. Tablety z większym ekranem, na przykład 10 cali, idealnie sprawdzą się podczas oglądania filmów, grania w gry czy edycji dokumentów. Jeśli zależy Ci, aby tablet zastępował laptop, wybierz urządzenie 12-calowe, które ma wydajne podzespoły, więc spełnia nawet największe wymagania.
Rozdzielczość ekranu – im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Jest to szczególnie istotne, jeśli zamierzasz wykorzystywać tablet do oglądania filmów lub gier.
• Solidna obudowa – choć nie każdy zwraca na to uwagę, urządzenie mobilne powinno mieć lekką, a zarazem solidną obudowę, aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia. W droższych urządzeniach obudowa jest zwykle wykonana z aluminium, z kolei w tańszych z tworzyw sztucznych. Aby zapewnić sobie dodatkową ochronę, warto zdecydować się na chroniące przed uszkodzeniami etui. 
• Dodatkowe funkcje – warto wybrać tablet, które będzie spełniał wszystkie potrzeby użytkownika. Jeśli zamierzasz dużo pisać, wybierz tablet, do którego można podpiąć klawiaturę. Jeśli natomiast lubisz słuchać muzyki, przydatne będzie złącze słuchawkowe. Zamierzasz przechowywać dużo plików? Pamięć wbudowana nie zawsze jest wystarczająca, warto więc wybrać tablet, w którym można zastosować dodatkowe karty pamięci. Przydatny może też okazać się czytnik kart pamięci. Artyści powinni natomiast zwrócić uwagę na tablety graficzne wyposażone w rysik.
 

Zobacz również: