Spis treści:

  1. Zwijanie włosów w turban z ręcznika
  2. Nadmiar odżywek proteinowych
  3. Pomijanie olejowania włosów

Zwijanie włosów w turban z ręcznika

Zaraz po umyciu włosów zwijasz je ciasno w rulon utworzony z ręcznika? Pocierając przed tą czynnością włosy ręcznikiem sprawiasz, ze łuski włosa są narażone na mechaniczne urazy i tarcie. W ten sposób tuż po wyschnięciu stają się przesuszone i łamliwe. Jeżeli dodatkowo użyłaś odżywki lub maseczki na włosy do spłukiwania, z pewnością właściwości kosmetyku nie pozostaną na włosach lecz na powierzchni ręcznika.

Innym problemem jest efekt sauny na głowie, który może mieć zły wpływ na skórę głowy. Pozostawiając włosy w ręczniku do całkowitego wyschnięcia sprawiamy, że skóra głowy nie ma dostępu do światła ani tlenu. To skutkuje zapoceniem oraz prowadzeniem do łojotoku i rozwoju kolonii grzybów z gatunku Malassezia globosa, które mają pożywkę w sebum wydzielanym przez skórę. Jeżeli chcesz wyciągnąć nadmiar wilgoci z włosów tak, aby nie kapały na podłogę, wystarczy parę razy przytrzymać ręcznik przy nich, delikatnie poklepując.

Nadmiar odżywek proteinowych

Odżywki, zawierające w swoim składzie proteiny w sporych ilościach mogą prowadzić do puszenia i przesuszania włosów. Nakładając je zaraz po umyciu włosów w dużych ilościach narażasz włosy na dodatkowe urazy mechaniczne tuż po jej zastosowaniu. Są to w szczególności mocno nawilżające mgiełki do włosów w sprayu oraz maski z wysoką zawartością keratyny.

Wypróbuj maski i odżywki emolientowe, na bazie olejów, które pomogą ci w walce o nawilżenie i zabezpieczenie włosów przed czynnikami dodatkowo je wysuszającymi. Wybierz te na bazie olejów z wiesiołka, czarnuszki, orzechów włoskich czy pestek winogron. Nadają się także do włosów wysokoporowatych, które powinny zostać poddane pielęgnacji z ich użyciem. Olejowanie włosów przed każdym umyciem to dobra regeneracja dla przesuszonych włosów.

Pomijanie olejowania włosów

Nie masz czasu na długą pielęgnację włosów? To błąd! Wystarczy kilka kroków, abyś nie musiała potem naprawiać kondycji włosów w nieskończoność. Wybierz olej, który masz pod ręką, a najlepiej lniany, z wiesiołka lub z pestek winogron. Ciekawym rozwiązaniem będzie także ten na bazie korzenia łopianu z ziołami, który dodatkowo zadba o skalp głowy, zabezpieczając przed powstawaniem łupieżu.

Nałóż olej na całą powierzchnię włosów i delikatnie wczesz go w strukturę włosa. Skręć delikatnie w kok i załóż lnianą chustkę lub przewiewny ręcznik. Owiń włosy i poczekaj godzinę, aż włosy nasiąkną olejem. Podczas wpłukiwania go, w pierwszej fazie zmocz i spłucz go ciepłą wodą, a następnie sięgnij po odżywkę, wetrzyj ją we włosy i spłucz dwukrotnie. Skórę głowy umyj szamponem tak, aby dokładnie zmyć olej.