Max Perkins (stonowany, oszczędny w gestach i słowach Colin Firth)  to ten sam, który odkrył dla świata F. Scotta Fitzgeralda, autora "Wielkiego Gatsby'ego"  i Ernesta Hemingwaya – autora "Komu bije dzwon". On pierwszy uwierzył w talent młodego nauczyciela. Thomas Wolfe (w tej roli świetny Jude Law, na potrzeby filmu wyzbył się swojego  brytyjskiego akcentu) miał niebywałą łatwość przelewania myśli na papier. Praca obu panów nad jego debiutancką powieścią "Spójrz ku domowi, aniele" trwała prawie rok, ale tuż po  ukazaniu się drukiem zaczęła sprzedawać się w wielotysięcznych nakładach. Okrzyknięty geniuszem Wolfe natychmiast przystąpił do pracy nad następną powieścią ("Of time and the river"), która liczyła… bagatela! ponad 5 tysięcy stron maszynopisu! Tym razem redagowanie książki  zajęło panom ponad dwa lata. Z wielkimi oporami, gdyż skreślenia Perkinsa Wolfe natychmiast uzupełniał nowymi propozycjami tekstowymi. 

Zdjęcie: materiały prasowe

Ich przyjaźń trwała do przedwczesnej śmierci pisarza (zmarł na gruźlicę mózgu). Perkins, zamknięty w sobie i wycofany  był bardzo dumny ze swojego odkrycia, a Wolfe'a traktował jak syna (w rzeczywistości był ojcem kilku córek). "Geniusz" to opowieść o przyjaźni chropawej, nieprostej, ale prawdziwej, która odmieniła na zawsze życie obu mężczyzn. To również przypowieść o mozolnej, benedyktyńskiej pracy nad rękopisem nim stanie się gotową książką – zwróćcie uwagę na scenę, gdy Wolfe przynosi do biura Perkinsa ukończony rękopis swojej drugiej powieści! Wsłuchajcie się w  walkę  autora z wydawcą  o każde zdanie, każdą skracaną stronę…. Ech, te ich rozmowy: Perkins – Tom, twój bohater czeka na peronie na pociąg… 80 stron!  Wolfe: – Bardzo lubię  tego doktora! Perkins: – Też go lubię, ale czy on musi tyle stron stać!? 

Perkins i Wolfe – dwaj mocarze, dwaj mistrzowie, dwaj geniusze. 

Zdjęcie: materiały prasowe

I jeszcze kilka ciekawostek obsadowych. Na podobieństwo Colina Firtha do amerykańskiego wydawcy wrócił uwagę autor jego biografii: "Editor of Genius", A. Scott Berg. – W ciągu ostatnich 35 lat nie spotkałem aktora, który przypominałby bardziej Perkinsa. Są do siebie łudząco podobni, również pod względem intelektu i temperamentu – powiedział. A na pomysł obsadzenia Jude'a Law w roli Wolfe'a wpadł reżyser filmu, Michael Grandage, który wcześniej  pracował z aktorem w teatrze przy dramatach Szekspira – "Hamlecie" i "Henryku V".   

Firthowi i Law partnerują dwie aktorki – Nicole Kidman jako Alice Bernstein, scenografka i partnerka Wolfe'a – nareszcie dobra rola Australijki. W roli żony Perkinsa wystąpiła świetna aktorka amerykańska Laura Linney. Obie panie spotkały się już wcześniej z Colinem Firthem na planie filmowym: Nicole Kidman w "Drodze do zapomnienia", a  Laura Linney –   w "To właśnie miłość" w reż. R. Curtisa.

Zdjęcie: materiały prasowe

 

Polecam!

"Geniusz", reż.Michael Grandage, w rolach głównych: Colin Firth, Jude Law, Nicole Kidman, Laura Linney, czas trwania: 104 min, dystrybutor Kino Świat