O czym jest ten film? O rodzinie, a dokładnie o jej stopniowej destrukcji, znikaniu. Przed naszymi oczami przewija się 28 warszawskich lat z życia  Beksińskich – poznajemy znanego malarza Zdzisława Beksińskiego, jego żonę Zofię i syna Tomasza. "Ostatnia rodzina" to portret rodzinny we wnętrzu, ( porównanie z filmem Luchino Viscontiego nasuwa się samoczynnie). To obraz rodziny zamkniętej, w której każdy każdego trzyma w klinczu uczuć, rodziny odgradzającej się od świata zewnętrznego ścianami mieszkania, skupionej na sobie, ale jednocześnie kochającej się. Zdzisław to artysta skupiony na sobie i swojej sztuce, jego żona uosabia  archetyp matki-Polki, zamartwiającej się o swojego nadwrażliwego syna i oderwanego od rzeczywistości męża. Jest też trzecia postać dramatu: syn Tomasz obarczony psychiczną skazą, niepokojąco agresywną osobowością. Znany radiowiec, prezenter muzyczny i tłumacz - jemu zawdzięczamy m.in.  polskie ścieżki dialogowe do Monthy Pytona czy do filmów o agencie Jamesie Bondzie. 

Zdjęcie: Hubert Komerski/Aurum Film

 

Co w tym filmie zachwyca? Kreacje aktorskie – znakomite, niezwykle sugestywne role trójki głównych bohaterów stworzyli Aleksandr Konieczna, Andrzej seweryn i Dawid Ogrodnik.  Dziękując za nagrodę w Gdyni Andrzeja Seweryn powiedział, że to co zobaczymy na ekranie to wynik pracy zespołowej –i trudno nie przyznać mu racji, w końcu pracowali nad nią również reżyser, scenarzysta, charakteryzator... – aktor zaś nadał Beksińskiemu rys geniuszu, ale  i cechy człowieczeństwa, tkając postać gęstą nicią zalet i wad.

Reżyseria to majstersztyk.  Film prowadzony jest precyzyjnie, z dokładnością godną dokumentalisty, jakim przecież Jan P. Matuszyński jest.

Trzeci walor to scenariusz. Z ogromu materiałów dokumentalnych – autentycznych nagrań Zdzisława Beksińskiego, żródeł i wspomnień o rodzinie malarza Robert Bolesto wybrał to co najistotniejsze. I dotarł do samego jądra skomplikowanych relacji rodzinnych. 

 

"Ostatnia rodzina", reż. Jan P. Matuszyński, w rolach głównych: Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Dawid Ogrodnik, czas trwania: 124 min, dystrybutor Kino Świat

 W życiu Beksińskich bardzo ważna była muzyka. To kolejny bohater film. Czego słuchał artysta podczas prac nad obrazami, a czego - jego syn, możecie posłuchać –   razem z filmem do sklepów trafiał też 2-płytowy album CD z ulubioną muzyką Beksińskich. Liszt, Grieg, Debussy... utwory tych kompozytorów znalazły się na płycie poświęconej Zdzisławowi. Hity Petera Gabriela, zespołów Marillion, Ultravox, Sisters of Mercy, Closterkeller... – na tej dedykowanej Tomaszowi. 

zdjęcie: materiały prasowe