Co dwa lata na Placu Wielkim w Brukseli wyrasta spektakularna kwiatowa instalacja. Ułożone na ziemi tysiące kwiatów tworzą wzorzysty dywan, który przyciąga miliony oglądających. Tradycja ta sięga 1971 roku, kiedy w Brukseli po raz pierwszy ułożono ten wyjątkowy kobierzec. Od tamtej pory powstało już 20 instalacji, a od 1986 roku wydarzenie to organizowane jest co 2 lata. Za każdym razem przyświeca mu także inna idea.

W tym roku dywan z kwiatów upamiętnia 150 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Belgią i Japonią. Projekt autorstwa japońskiego designera Fujie Suzuki i belgijskiego grafika Marka Shautteet nawiązuje do japońskiej natury i kultury – na przykład tradycji podziwiania kwiatów hanami. Oprócz tego na kobiercu znalazły się japońskie ptaki, kwiaty, karpie i żurawia, które w japońskiej tradycji mają określoną symbolikę.

flower-carpet-2016
Projekt kwiatowego dywanu autorstwa Fujie Suzuki i Marka Shautteet

Dywan z kwiatów można oglądać przez kilka dni, a tej krótkiej celebracji towarzyszy zawsze szereg wydarzeń kulturalnych. I choć ta spektakularna kwiatowa instalacja ma łącznie 1800 metrów kwadratowych, jej ułożenie zajęło wolontariuszom zaledwie 4 godziny! Zobaczcie, jak przebiegały prace:

 

Zobacz całą galerię zdjęć tegorocznej instalacji >>>