Jak powinien wyglądać makijaż dla brązowych oczu? Podczas tworzenia takiego make-upu należy skupić się na kilku ważnych zasadach, dzięki którym uzyskany efekt będzie naprawdę spektakularny. Jakie kolory pasują do brązowych oczu i jakich błędów należy unikać?

Jakie cienie pasują do brązowych oczu?

Makijaż dla brązowych oczu jest w stanie podbić kolor tęczówki, jednak tylko w sytuacji, gdy jest on zestawiony z cieniami do powiek o określonej barwie. Wybór takiego odcienia powinien bazować na kole barw, zgodnie z którym brąz leży na przeciwko zieleni, błękitu, granatu i fioletów, a po obu stronach ma pomarańcze, róże, czerwienie i żółcie. To właśnie kolory leżące po przeciwnej stronie koła są w stanie dopełniać i podkreślać barwę oczu. Zatem jeśli jesteś posiadaczką brązowych tęczówek, dobrym pomysłem będzie skupienie się na morskich odcieniach lub fiolecie.

Czy oznacza to, że brązowookie kobiety nie mogą używać różowych lub pomarańczowych cieni? Oczywiście, że mogą. Fakt, że takie kolory, jak zielony, niebieski i fioletowy podkreślają barwę tęczówki nie oznacza, że nie powinno się stosować innych cieni. Często w makijażu dziennym tak ciemne i wyraziste kolory się nie sprawdzają, dlatego wówczas lepiej postawić na brzoskwiniowe tony, które również będą wyglądać dobrze w połączeniu z brązową tęczówką. Oczy o tej barwie mają jednak to do siebie, że są one w zasadzie jedynym typem umożliwiającym swobodne zestawianie z morskimi odcieniami, a uzyskany efekt, zamiast prezentować się dziwnie, jest naprawdę oszałamiający.

Makijaż dla brązowych oczu — krok po kroku

To, w jaki sposób powinien przebiegać makijaż dla brązowych oczu w dużej mierze zależy od oczekiwanego rezultatu. Zupełnie inaczej wyglądać będzie bowiem make-up wieczorowy, a jeszcze inaczej - efekt stworzony z myślą o dniu w pracy czy szkole. W przypadku tego pierwszego można pozwolić sobie na nieco bardziej wyraziste kolory, takie jak wspomniana zieleń, błękit, granat czy fiolet. Makijaż dzienny zazwyczaj składa się jednak ze znacznie jaśniejszych cieni jedynie delikatnie podkreślających urodę.

Bez względu na wybrany typ makijażu dla ciemnych oczu, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym nie będzie on przytłaczający i pozwoli na podkreślenie naturalnej urody. Ciemniejsze cienie powinny być umieszczane w zewnętrznym kąciku oka, a jaśniejsze - w wewnętrznym. W tym miejscu warto postawić także na bardzo jasny, iskrzący kolor, który będzie w stanie rozświetlić całe spojrzenie i nadać mu zupełnie inny charakter. Błyszczące cienie można stosować również na środkową część powieki. Obecnie wybór takich produktów jest naprawdę szeroki, od brokatu, aż po kosmetyki foliowe czy perłowe. Dzięki temu jesteś w stanie wybrać odpowiedni wariant pasujący do twojego makijażu dla brązowych oczu.

Podczas tworzenia makijażu dla brązowych oczu nie należy zapominać o dolnej powiece. W tym miejscu można postawić na zupełnie inne kolory niż w jej górnej partii, ale istnieje także opcja powtórzenia cieniowania wykonanego wyżej. W przypadku intensywniejszych makijaży na dolnej powiece doskonale prezentują się kolory podbijające brązową barwę oczu, jednak na co dzień lepiej postawić na znacznie jaśniejsze cienie.

Makijaż dla brązowych oczu — eyeliner

Po wykonaniu cieniowania należy przejść do kolejnych kroków makijażu dla brązowych oczu. W tym celu można wykonać kreskę w dowolnej postaci, od linii kończącej się wraz z rzęsami, aż po wariant z jaskółką wydłużającą oko i podnoszącą je ku górze. Ten element makijażu prezentuje się doskonale niezależnie od barwy tęczówki, jednak w przypadku brązowych oczu warto postawić na kreskę w nieco bardziej niestandardowym odcieniu. Idealnym rozwiązaniem są granatowe lub ciemnozielone eyelinery, które nie różnią się diametralnie od swojej klasycznej wersji, jednak pozwalają na subtelne podbicie koloru oka. Taka opcja sprawdza się doskonale zarówno w mocniejszych makijażach, jak i tych znacznie delikatniejszych.

Zobacz również:

Makijaż dla brązowych oczu wykonywany z myślą o wielkich wyjściach pozwala również na wykorzystanie eyelinera z brokatem. Takie produkty występują w różnych kolorach, a wśród nich można znaleźć zarówno niebieskie, jak i zielone wersje. Niekiedy dobrym pomysłem jest także zastosowanie uniwersalnego złotego lub srebrnego eyelinera, który jest w stanie podbić nieco ciemniejsze cieniowanie górnej powieki.

Makijaż dla brązowych oczu — największe błędy

Makijaż dla ciemnych oczu przebiega w bardzo podobny sposób, jak w przypadku tęczówek o innych kolorach. Różnicę stanowią jedynie wybrane kosmetyki, jednak zastosowanie odcieni leżących po tej samej stronie koła barw nie jest uznawane jako błąd. Na co zatem warto uważać podczas tworzenia makijażu dla brązowych oczu?

Kluczem podczas tworzenia każdego makijażu, nie tylko tego do brązowych oczu, jest umiar. Zbyt dużo kosmetyków nigdy nie wygląda dobrze, dlatego często lepiej postawić na proste rozwiązania. Makijaże na wesela i inne wielkie wyjścia są, co prawda, intensywne, jednak nawet w takim przypadku należy pamiętać o odpowiednim dozowaniu poszczególnych produktów. Jeśli używasz błyszczących cieni lub brokatu, powinny być one nałożone w sposób rozsądny i połączone z matowym cieniowaniem w innym odcieniu. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku łączenia nietypowego eyelinera z drobinkami z tak intensywnym, iskrzącym makijażem powieki.

Podstawowym błędem podczas każdego makijażu, również brązowych oczu, jest także pominięcie brwi. Stanowią one oprawę spojrzenia, bez której zarówno dzienny, jak i wieczorowy efekt nie będzie prezentował się dobrze. Jeśli masz naturalnie jasne i cienkie brwi, które znikają tuż po wykonaniu jakiegokolwiek makijażu dla brązowych oczu, możesz spróbować henny, która zwolni cię z obowiązku malowania tego elementu przez kilka do kilkunastu dni. Natomiast w sytuacji, gdy twoje brwi są widoczne, jednak przerzedzone lub o nieregularnym kształcie, możesz skorzystać z pomady, specjalnej kredki lub cienia stworzonego z myślą właśnie o brwiach.