Charakterystyczny efekt przejść kolorystycznych w drinku osiąga się dzięki wlewaniu do szklanki składników o różnej gęstości układających się w warstwy.

Tequila sunrise - co to?

Tequila sunrise wymyślona została w Agua Caliente, meksykańskim kurorcie, w którym w okresie prohibicji wypoczywali Amerykanie. Prawdziwą sławę koktajl zawdzięcza jednak zespołowi The Rolling Stones, którego członkowie zasmakowali w drinku w czasie jednej z tras koncertowych.

Tequila sunrise drink

Tequila sunrise drink w klasycznym wariancie składa się z tequili, soku pomarańczowego oraz likieru porzeczkowego (creme de cassis) delikatnie wlanego na wierzch. W późniejszej wersji likier zastąpiono grenadyną i ten wariant jest dzisiaj najbardziej popularnym.

Oczywiście, przepis doczekał się wariacji na temat. Do najbardziej znanych zaliczają się: Tequila sunset, w której grenadynę zastępuje jeżynowa brandy, Vodka sunrise zmieniająca alkohol na wódkę oraz Caribbean sunrise, wykorzystujący rum zamiast tequili.

Tequila sunrise - przepis

Jeśli jednak chodzi o Tequila sunrise, przepis podstawowy wykorzystuje trzy składniki. Aby przygotować drink, należy w wysokim szklanym naczyniu lub shakerze z lodem połączyć 60 ml tequili ze 120 ml soku pomarańczowego, najlepiej świeżo wyciskanego. Koktajl przecedza się do kieliszków, a na wierzch delikatnie wlewa grenadynę. Szklankę można przyozdobić plastrem pomarańczy lub kandyzowaną wiśnią.