Na pewno znasz to uczucie, wychodzisz od fryzjera, a twoje włosy są lśniące i nawilżone, ich kolor jest głęboki i piękny. Po kliku lub kilkunastu myciach efekt „wow” znika i zaczynasz szukać najbliższej wizyty u ulubionego fryzjera. Może okazać się, że jest inne rozwiązanie tej sytuacji. Tonowanie włosów najczęściej stosuje się na włosach blond, jednak ten zabieg może być wykonywany na wszystkich kolorach włosów. Zobacz na czym polega tonowanie i jak przeprowadzić ten zabieg w domu.

Tonowanie włosów – na czym polega?

Zabieg tonowania włosów polega na zmianie czy też korekcie koloru włosów przy użyciu produktów cieniujących. Stosuje się do tego kosmetyki bogate w witaminy i minerały, dzięki czemu poprawia się kolor jak i kondycja naszych włosów. Możemy ten zabieg powtarzać bez obawy o zniszczenie, wysuszenie czy osłabienie włosów. Jest to dobry sposób na delikatne eksperymentowanie z kolorem – używając tonerów kolorowych uzyskamy ciekawą poświatę.

Tonowanie włosów – jakie daje efekty?

Tonowanie włosów pozwala na:

  • Ożywienie koloru
  • Nabłyszczenie włosów
  • Zniwelowanie cieni
  • Dodanie poświaty do występującego koloru
  • Nawilżenie włosów

Tonowanie włosów – dla kogo?

Zabieg tonowania możemy przeprowadzić na wszystkich rodzajach włosów, jednak największą popularnością cieszy się on wśród blondynek. Przy jasnych włosach zmiana koloru jest najbardziej widoczna, wcześniej żółtawe i wyblakłe stają się błyszczące. Redukują się żółte tony, a włosy stają się chłodne lub ciepłe w zależności od tego, jakiego tonera użyjemy. U osób z brązowymi lub rudymi włosami kolor będzie odświeżony, a włosy nabłyszczone. Najmniej widoczne efekty będą u osób u bardzo ciemnych oraz czarnych włosach. Stosując toner na bardzo ciemnych włosach możemy nastawić się na zmiękczenie i ożywienie włosów.

Tonowanie włosów – jakich produktów używać?

Istnieje cała paleta produktów do tonowania włosów. Do dyspozycji mamy tonery w szamponie, farbie, a także płukanki i profesjonalne tonery dostępne w salonach fryzjerskich. Metoda, którą wybierzemy w dużej części zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. 

Szampon z pigmentami 

Szampon z fioletowymi, różowymi lub niebieskimi pigmentami będzie idealnym rozwiązaniem dla osób z jasnymi włosami. Metoda ta pozwala na szybkie i regularne poprawianie koloru włosów. Jest to także najpopularniejsza metoda domowego tonowania włosów. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wybieramy szampon z innym pigmentem. Odcień pomarańczowy zneutralizujemy pigmentem niebieskim, odcień żółty fioletowym, a zielony zneutralizujemy czerwonym lub różowym. 

Zobacz również:

Płukanka do włosów

Ta metoda była znana naszym babciom i prababciom. Jest to produkt ponadczasowy, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Wystarczy zastosować płukankę co drugie mycie do ostatniego płukania włosów.

Toner do włosów 

Profesjonalny toner może być stosowany zamiast koloryzacji. Jego efekt utrzymuje się od 6 do 8 tygodni. Produkt najczęściej ma konsystencję żelu, który rozprowadzamy na włosy i czekamy aż minie określony na opakowaniu czas. 

Farba do włosów

Możemy użyć farby do włosów i zastosować metodę farbowania "ton w ton" czyli koloru niemal identycznego jak ten, który mamy na głowie. Tę metodę najlepiej przeprowadzić w salonie u zaufanego stylisty, ponieważ osoba na co dzień pracująca z włosami z większą precyzją dopasuje odpowiedni kolor. 

Sam zabieg jest dużo szybszy i prostszy niż farbowanie włosów, dlatego bez problemu poradzimy sobie z tym samodzielnie – wystarczy podążać za wskazówkami na opakowaniu wybranego przez nas kosmetyku.

Sprawdź też: