Demakijaż to najważniejszy krok w codziennej pielęgnacji skóry. Zmycie makijażu to dopiero pierwszy z kilku równie istotnych i potrzebnych kroków. Nasza skóra będzie naprawdę oczyszczona i promienna, gdy pielęgnację uzupełnimy o tonik oraz krem nawilżający. Sprawdź, dlaczego tonik jest obowiązkowym punktem pielęgnacji skóry!

Spis treści:

  1. Rola toników
  2. Płyn micelarny a tonik
  3. Jak często tonizować skórę?
  4. Tonik - wybierz idealny dla siebie

Rola toników

Toniki to preparaty na bazie wody z dodatkiem różnego rodzaju składników aktywnych o właściwościach wspomagających pielęgnację skóry. Najczęściej są to ekstrakty roślinne, różnego rodzaju substancje czynne zapewniające nawilżenie (np. gliceryna), czy związki wykazujące działanie przeciwbakteryjne oraz witaminy, w zależności od typu skóry do którego dedykowany jest produkt.

Podstawowe zadanie toniku to przywrócenie fizjologicznego pH skóry (4,2 – 5,9), zmiękczenie jej i przygotowanie do kolejnych etapów pielęgnacji. Preparaty te umożliwiają wchłanianie składników aktywnych z produktów stosowanych podczas dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto toniki stosujemy także w celu łagodzenia podrażnień, nawilżenia i odżywienia skóry, co przekłada się na poprawę jej wyglądu.

Funkcją dodatkową toników jest wtórne usuwanie zanieczyszczeń pozostałych na skórze po pierwszym etapie oczyszczania. Dzięki płynnej konsystencji usuwają one częściowo kosmetyki kolorowe, należy jednak pamiętać, że nie jest to produkt do demakijażu.

Płyn micelarny a tonik

Najwłaściwiej rozpocząć oczyszczanie od użycia płynu micelarnego w celu usunięcia zanieczyszczeń z powierzchni skóry następnie przywrócić jej fizjologiczne pH za pomocą toniku, a w trzeciej kolejności nałożyć krem. Każdy etap pielęgnacji ma odrębny cel: oczyszczenie jako zabieg higieniczny, tonizowanie to przywrócenie fizjologicznego odczynu skórze i przygotowanie jej do dalszej pielęgnacji. Tradycyjny tonik ma na celu poprawę wyglądu skóry, nawilżenie, poprawę napięcia, wyrównanie powierzchni, zmniejszenie porów, utrzymanie właściwego pH po myciu. W przypadku obu produktów automatycznie myślimy o oczyszczaniu i pielęgnacji twarzy, jednak nie powinniśmy zapominać o szyi i dekolcie.

W przypadku płynu micelarnego, stosowany jest często u osób, które po oczyszczaniu twarzy woda czują się niekomfortowo. Ściągnięta oraz wysuszona cera pozostawia wiele do życzenia. Nawilżające i jednocześnie oczyszczające właściwości płynów micelarnych zmniejszają podrażnienie skóry podczas demakijażu.

Zobacz również:

Jak często tonizować skórę?

Nie ma jednoznacznej, bezpośredniej odpowiedzi. Należy ocenić jakość skóry i dobrać odpowiedni tonik, np. odświeżający, do skóry suchej, łojotokowej, trądzikowej, naczynkowej lub wrażliwej. Z zasady używamy toniku po myciu 2 razy dziennie, ale indywidualna częstotliwość powinna zostać dobrana tak, aby poczuć komfort na skórze, poprawić jej wygląd i przygotować do nałożenia kremu. Najlepiej jest stosować go wieczorem, po całym dniu, oraz rano, dla odświeżenia cery po nocy.

Tonik - wybierz idealny dla Ciebie!

Kluczem będzie tutaj dopasowanie toniku do potrzeb cery, a tym samym również do wieku. Skóra wrażliwa potrzebuje działania łagodzącego, kojącego i nawilżającego. Wówczas w składzie takich produktów powinniśmy poszukiwać m.in. gliceryny, aloesu, kwasu hialuronowego.

Nawilżający tonik sprzyja utrzymaniu właściwego pH zdrowej skóry oraz zachowaniu prawidłowego mikrobiomu naskórka. Ponadto zwiększa zdolność komórek naskórka do wiązania wody i zapobiegania jego przesuszeniu.

Cera trądzikowa potrzebuje toników o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i złuszczającym. Składniki właściwe dla tego typu skóry to nagietek, cynk, szałwia, kwas salicylowy czy sok z brzozy. Preparat taki powinien również wykazywać działanie matujące i oczyszczające.

Tonik oczyszczająco-regulujący zmniejsza liczbę miejscowych odczynów zapalnych, a także ogranicza rozwój bakterii i mikroorganizmów bez wywoływania efektu cytotoksycznego. Wykazuje działanie kojące i łagodzące na podrażnienia, działa regulująco i oczyszczająco na wrażliwą skórę.

Dla cer dojrzałych najlepszy będzie tonik, który zapewni  jednocześnie nawilżenie i wygładzenie. 

Sprawdź też: