Wypryski, które pojawiają się na plecach i w okolicach ramion mogą powodować kompleksy i zniechęcać do pokazywania się w stroju kąpielowym czy ubraniach z większym dekoltem. Jednak pryszcze to nie tylko problem estetyczny. Jeśli zmian jest dużo mogą one powodować zakażenia, a także bywają bolesne. Po nieleczonym trądziku pozostają trwałe blizny. Zazwyczaj najwięcej wyprysków pojawia się w górnej części pleców, w okolicy karku i ramion, ponieważ skóra w tej okolicy jest grubsza i ma więcej gruczołów łojowych.

Trądzik na plecach – przyczyny

Trądzik na plecach powstaje z podobnych przyczyn jak pryszcze w innych częściach ciała. Zazwyczaj z wypryskami na plecach borykają się osoby, które cierpią na trądzik pospolity. Bezpośrednią przyczyną powstawania pryszczy jest nadmierna produkcja sebum, które zatyka ujścia mieszków włosowych. W zgromadzonym w ten sposób łoju namnażają się bakterie.

Nadmierna produkcja sebum może mieć podłoże genetyczne, najczęściej jednak wiąże się ze zmianami hormonalnymi. To dlatego pryszcze tak często pojawiają się u dorastającej młodzieży. Jednak trądzik na plecach i dekolcie po 30 roku życia też zdarza się często. Cierpią na niego kobiety w ciąży lub nawet w okresie menopauzy.

Zaskórniki na plecach mogą też być wynikiem źle dobranych kosmetyków lub niewłaściwej pielęgnacji. Resztki kremów, balsamów czy kosmetyków do włosów mieszają się z potem oraz złuszczonym naskórkiem, zatykając pory.

Do powstawania pryszczy mogą przyczyniać się również takie czynniki jak dieta bogata w tłuszcze, pikantne przyprawy, słodycze oraz sztuczne, gazowane napoje. Nie bez znaczenia jest także niedostateczne nawodnienie organizmu i stresujący tryb życia.

Jak pozbyć się pryszczy na plecach?

Trądzik na plecach jest o tyle kłopotliwy, że jest to miejsce trudno dostępne do samodzielnej pielęgnacji. Dodatkowo bardzo łatwo o podrażnienia, kiedy wypryski ocierają się o ubranie. Jak pozbyć się pryszczy na plecach?

Jeśli zmiany są nasilone, najlepiej udać się do dermatologa, który pomoże ustalić przyczynę powstawania wyprysków i dobierze odpowiednie leczenie. Konieczna może okazać się terapia farmakologiczna. Dodatkowo lekarz zaleci odpowiednie kosmetyki i wskaże zabiegi, które mogą być pomocne w walce z zaskórnikami. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja, polegająca na dokładnym oczyszczaniu skóry zaatakowanej przez trądzik. W tym celu należy stosować specjalne żele antybakteryjne, pomocne mogą być również delikatne peelingi np. enzymatyczne lub chemiczne. Nie należy stosować peelingów mechanicznych, ponieważ mogą zbyt mocno podrażniać skórę i zaostrzać zmiany.

Zobacz również:

Trądzik na placach – domowe sposoby

Pryszcze na plecach można próbować zwalczyć domowymi sposobami. Ważne jest, aby skóra na plecach była dobrze oczyszczona. Codzienne dokładne mycie strefy zaatakowanej trądzikiem jest podstawą. Jeśli jest taka potrzeba, np. podczas upałów, powinno się brać prysznic nawet kilka razy dziennie. Ważne jest też odpowiednie nawilżenie, ponieważ sucha skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i zanieczyszczenia.

Dobrym rozwiązaniem mogą być kąpiele w wywarach z ziół, np. rumianku czy szałwii, która ma działanie antybakteryjne. Zaatakowane trądzikiem miejsca można też przemywać tonikiem do skóry trądzikowej.

Aby dodatkowo nie podrażniać skóry, powinno się nosić lekkie przewiewne ubrania z naturalnych materiałów np. z bawełny. Warto też zadbać o zdrową dietę bogatą w warzywa, owoce i duże ilości niegazowanej wody lub niesłodzonych ziołowych herbat.

Trądzik na placach – profesjonalne zabiegi

Trądzik na ramionach i plecach można zwalczyć dzięki profesjonalnym zabiegom oferowanym przez gabinety kosmetyczne lub zajmujące się medycyną estetyczną. Odpowiedni do naszej skóry zabieg pomoże dobrać kosmetyczka lub lekarz.

Dobrze sprawdzają się oczyszczające i złuszczające peelingi np. zawierające kwas migdałowy lub glikolowy, które mają działanie bakteriobójcze i pomagają regulować poziom sebum. Cena peelingu na plecy to około 150-350 zł. Ważne jest, aby wykonywać je regularnie co 1-2 tygodnie aż do ustąpienia objawów, a potem co pewien czas powtarzać (np. raz na miesiąc), aby zapobiec nawrotom trądziku.

Pomocne w leczeniu trądziku są również laseroterapia lub fototerapia LED, które zmniejszają stan zapalny wywołany przez pryszcze. Koszt zabiegu wynosi między 200 a 800 zł. W zależności od nasilenia problemu specjalista może zalecić od 4 do 8 serii takich zabiegów.

Przebarwienia po trądziku na plecach

Wypryski na plecach mogą pozostawiać trwałe ślady w postaci blizn i przebarwień, dlatego warto zadbać o jego wyleczenie, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy. Jeśli jednak doszło do powstania przebarwień, można spróbować je zlikwidować za pomocą specjalnych kremów lub maści kupionych w aptece, jak np. maść z retinolem i witaminą C.

Jeśli blizny po trądziku są głębsze, rozwiązaniem mogą być specjalistyczne zabiegi takie jak peelingi kwasami, mikrodermabrazja czy laseroterapia. Zazwyczaj, żeby zobaczyć efekty konieczna jest seria kilku takich zabiegów.