Zielony, miękki i zadbany trawnik to przepiękna ozdoba domu jak i samego ogródka. Co zrobić, aby trawa cieszyła nasze oko przez całe lato? Podpowiadamy!

Trawnik – kiedy i jak kosić?

Wysokość trawy powinniśmy dopasować do pory roku i pogody za oknem.

Wiosna: podczas pierwszego koszenia trawę zetnij na wysokość ok. 3 cm. Dzięki temu zapewnisz jej lepsze nasłonecznienie i pozbędziesz się ewentualnych resztek zalegającej trawy z wcześniejszego roku.

Lato: dłuższa trawa jest mniej wrażliwa na wysoką temperaturę i mocne słońce, dlatego latem warto podnieść ostrze kosiarki do około 5 cm.

Jesień: jesienią kontynuuj koszenie trawy na wysokości 5 cm. Przed ostatnim koszeniem, które powinno wypadać na połowę października, obniż ostrze na około 3 centymetry. Po ostatnim koszeniu pamiętaj o tym, aby wygrabić z trawnika resztki mchu, trawy i obumarłych roślin – taki zabieg zniweluje ryzyko wystąpienia chorób przez okres zimowy.

Ile rośnie trawa?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z trawnikiem i zastanawiasz się, kiedy zasiać trawę? Posiana trawa najlepiej kiełkuje w okresie wiosennym oraz jesiennym. To właśnie w tym czasie występują najlepsze warunki pogodowe, które mogą sprawić, że trawa pojawi się już kilka dni po zasianiu. Świeżo zasiana trawa wymaga wilgoci, dobrego nasłonecznienia,  a także ochrony przed przymrozkami.

Ile rośnie trawa po zasianiu? Czas wzrostu trawy najczęściej uzależniony jest od jej odmiany. Najszybsza odmiana wschodzi w czasie do 10 dni od zasiania, a najdłuższa około 20 dni po wysianiu.  To, ile rośnie trawa, uzależnione jest od pogody, wilgotności i nasłonecznienia.  

Zobacz również:

Trawa – jak podlewać?

Podlewanie trawnika jest niezwykle ważne. Najlepiej robić to po zachodzie słońca lub wczesnym rankiem, ponieważ ryzyko odparowania wody jest w tych godzinach najmniejsze. Wczesną wiosną i późną jesienią możesz podlewać trawę co drugi dzień. Trawa wtedy nie rośnie i nie potrzebuje aż tak duże ilości wody. Jeżeli trawa zaczyna żółknąć – podlej ją większą ilością wody, ponieważ jest to oznaka zbyt wysuszonego trawnika.

Przeczytaj: 7 typowych problemów z trawnikiem i jak sobie z nimi poradzić

Trawnik – kiedy nawozimy trawę?

Pierwsze nawożenie powinniśmy przeprowadzić wiosną, aby poprawić kondycję trawy po zimie i pobudzić ją do wzrostu. Wiosną powinniśmy wybrać nawóz bogaty w azot, który stymuluje trawę do rozwoju. Latem powinniśmy nawozić trawnik ze szczególnym zwróceniem uwagi na jego wysychanie. Duża ilość mocnego słońca i wysokie temperatury sprawiają, że w tym okresie trawnik jest bardziej narażony na żółknięcie i wysychanie. Jesienią powinniśmy wybrać nawóz bogaty w fosfor i potas, aby przygotować trawę na wymagającą zimę. Przy wyborze nawozu powinniśmy wziąć pod uwagę kondycję trawnika, gatunek trawy oraz warunki glebowe.

Trawa – pamiętaj o dotlenianiu!

Trawnik potrzebuje nie tylko wody i składników odżywczych, ale i tlenu. Dlatego powinniśmy przeprowadzać aerację, czyli napowietrzanie trawnika. Proces ten polega na rozluźnieniu gleby poprzez nakłuwanie. Jest to ważne, ponieważ napowietrzony trawnik zapewnia trawie idealne warunki do wzrostu i sprawia, że powstanie gęsta i wyrównana murawa.

Pierwszą aerację najlepiej przeprowadzić drugiego roku od założenia trawnika. Do tego procesu możemy wykorzystać widły lub buty z kolcami. Aerację najlepiej przeprowadzić wiosną lub późnym latem.

Trawa – walcz z chwastami!

Walkę z chwastami warto rozpocząć wczesną wiosną i latem, ponieważ to właśnie wtedy chwasty próbują rozwinąć swoje systemy korzeniowe w głąb ziemi. Zwalczanie chwastów warto przeprowadzać za pomocą odpowiednich środków chwastobójczych. Warto pamiętać, że najlepszą ochroną przed chwastami jest dbanie o gęsty i zdrowy trawnik, który odbierze nasionom chwastów dostęp do światła i miejsce do rozrastania. Jeżeli ilość chwastów na murawie jest zbyt duża, warto założyć trawnik na nowo, dzięki temu całkowicie wyeliminujemy niechcianych gości, a po kilku tygodniach zyskamy piękny i zielony trawnik.

Trawnik – jak radzić sobie ze szkodnikami?

Kret, chociaż nie jest niczemu winien, może naprawdę zepsuć humor. Jak pozbyć się kreta z naszego trawnika? Już na początku powinniśmy zrezygnować ze stosowania trutek. Zamiast tego możemy odstraszyć go na tyle, aby zacząć poszukiwania nowego domu. Jak w takim razie możemy pozbyć się kreta? Jeżeli dopiero planujesz założenie trawnika, zamontuj siatkę na krety, która umieszczona pod trawnikiem powstrzyma intruza przed wydostaniem się na powierzchnię. W przypadku gotowego, dojrzałego trawnika, który nie został zabezpieczony siatką, musimy sięgnąć po inne rozwiązania. Pomóc nam mogą urządzenia, które wysyłają odstraszające dźwięki i drgania. Możemy kupić gotowe odstraszacze lub możemy wbić w ziemię metalowy pręt z założoną na wierzchołek metalową puszką.

Dużym utrudnieniem mogą okazać się pędraki, czyli larwy chrząszczy, które żywią się korzeniami traw. Ich obecność może doprowadzić do żółknięcia, obumierania i usychania trawy. Całkowite pozbycie się ich za jednym razem jest niemożliwe – możemy dbać o to, aby trawa wyglądała ładnie i zdrowo. Aby zapobiec nadmiernemu rozmnażaniu się larw powinniśmy regularnie kosić trawę, wygrabiać z niej zaschnięte źdźbła oraz przeprowadzać aerację trawnika. Jeżeli to dalej nie pomoże, możemy sięgnąć po chemiczne środki owadobójcze.

Sprawdź też: