Trencze: z okopów do Hollywood

Trencze są niemalże kultowe i mogą się poszczycić długą i barwną historią. W czasie gdy powstawały pierwsze modele chroniących przed chłodem i deszczem płaszczy zapewne nikt nie sądził, że będą obowiązkowym elementem szafy wielu kobiet. Idea nieprzepuszczającego wody okrycia wierzchniego zrodziła się bowiem jako odpowiedź na potrzeby żołnierzy. Taką właśnie rolę spełniały znane na całym świecie trencze projektu Burberry noszone na frontach I i II wojny światowej. Co ciekawe już samo słowo trencz (ang. "trench") znaczy "okop".

Jak to się stało, że trencze przeniosły się z koszar na salony? W historii mody niejednokrotnie znaczenie odgrywały gwiazdy Hollywood. Tak też się stało i tym razem. Wszystko zaczęło się od Humphrey'a Bogart i debiutu trencza na planie "Casablanki". W kolejnych latach do swoich szaf zaadaptowały go również aktorki. Marlena Dietrich, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot i Catherine Deneuve – symbole swoich epok i podziwiane na całym świecie gwiazdy wielkiego formatu stały się pierwszymi orędowniczkami tych jesiennych płaszczy. Bo czy jest kobieta, która po obejrzeniu "Śniadania u Tiffaniego" z Audrey Hepburn w roli głównej nie chciałaby włożyć trencza?

trencze
Shutterstock

Jak nosić trencz?

W wersji codziennej połącz go z trampkami, t-shirtem i jeansami. Chciałabyś wyglądać elegancko, ale nie wyobrażasz sobie noszenia szpilek? Niech ich miejsce zajmą jedne z butów na płaskim obcasie nawiązujących do stylu dandysa. Oksfordki, sztyblety czy mokasyny doskonale komponują się z trenczami. Najbardziej szykownie (a zarazem kobieco) będziesz wyglądała, gdy do jesiennego płaszcza założysz zgrabne czółenka. Znaczenie ma również fason płaszcza.

Rozkloszowany, pudełkowy a może…?

Klasyczny krój trencza w trakcie wielu dziesięcioleci nieco się zmienił i wciąż dostosowuje się do aktualnych trendów w modzie. W kolekcji Zary zyskał oversizowe rękawy,  zaś Taranko proponuje modele, w których główne zapięcie stanowi przewiązany w talii pasek. W wielu kolekcjach oprócz beżów i czerni pojawia się też energetyczna czerwień czy dostojny granat. 

Wybierając  płaszcz na jesień nigdy nie zapominaj o dopasowaniu go do swojej figury.  Pudełkowe, nieco wydłużone formy sprzyjają wysokim i szczupłym kobietom. Rozkloszowane trencze z paskiem w talii pomogą podkreślić figurę klepsydry i nadać sylwetce lekkości.