Jakie rośliny wybrać?

Monstera

To jedna z najmodniejszych domowych roślin. Swą karierę zawdzięcza pięknym, skórzastym liściom w kształcie serca. Starsze rośliny dodatkowo mają długie, zwisające korzenie powietrzne, których nie wolno odcinać! Jest bardzo łatwa w uprawie dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniu. I uwaga - rośnie jak szalona! Może osiągać naprawdę duże gabaryty, dzięki czemu jest jedną z najbardziej efektownych zielonych dekoracji we wnętrzach. 

Palma

Wprowadza do wnętrza klimat tropikalnych wakacji. Wygląda pięknie i bardzo efektownie, a wśród licznych odmian każdy może znaleźć coś dla siebie. Niektóre gatunki palmy idealnie nadają się dla początkujących hodowców (m.in. daktylowiec – można go wyhodować z pestki). Do bardziej cienistych pomieszczeń lepiej wybrać sagowiec, howeę lub palmę biczową (ta ostatnia wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza). Do uprawy pokojowej dobrze nadaje się też kencja, która dobrze znosi susze i zacienione miejsca. 

Bananowiec

Jego rozłożyste liście wyglądają niesamowicie efektownie! Dorastający do 2 metrów bananowiec robi wrażenie, zwłaszcza we większych pomieszczeniach lub na balkonie. Wygląda wspaniale w połączeniu z bielą, ciepłym drewnem, rattanem i detalami w stylu boho. Wprowadza do środka egzotyczny klimat, ale w pielęgnacji na szczęście nie wymaga tropików. Niektóre odmiany są bardzo wytrzymałe na duże spadki temperatur, choć ta roślina najlepiej czuje się między 18 a 21 stopniami. Bananowiec jest dość łatwy w pielęgnacji, lubi wilgotne podłoże i bardzo szybko rośnie. Efekty starań będą więc szybko widoczne.

Sukulenty

Niezwykłe formy tych roślin – mięsiste liście mogą się układać w rozety, czasami wyglądają jak kamienie – sprawiają, że całość prezentuje się dekoracyjnie. Właśnie ze względu na taką różnorodność sukulenty łatwo dopasować do wystroju każdego wnętrza. Świetnie współgrają zwłaszcza z modnymi surowcami – kamieniami, betonem czy szkłem. Można z nich też układać zielone formacje. A do tego nie wymagają zbyt wiele troski. Nie trzeba ich zbyt często podlewać, za to zdecydowanie preferują nasłonecznione miejsca. 

Zobacz też: Jak pielęgnować egzotyczne rośliny w domu? >>

Jak zaaranżować domową dżunglę?

  • Po pierwsze: postaw na ilość. Im więcej roślin - tym lepiej. Oczywiście nie chodzi o to, by wypełniać nimi całą przestrzeń - ale stawiając obok siebie kilka doniczek osiągniesz znacznie bardziej spektakularny efekt niż w przypadku jednej rośliny.
  • Zadbaj o różnorodność. Łącz ze sobą różne gatunki i rozmiary. Ustaw mniejsze doniczki obok jednej ogromnej, a miniaturowe rośliny (np. sukulenty) połącz w stylowe formacje. 
  • Zapewnij im odpowiednią oprawę. Ładne doniczki to nie wszystko. Niektóre rośliny (zwłaszcza te niższe i mniejsze) będą się lepiej prezentować na stylowych kwietnikach lub podstawkach na nóżkach. Gatunki o zwisających liściach (np. paprocie) możesz powiesić - na przykład na sznurkowych kwietnikach z makramy. 

Zobacz najpiękniejsze aranżacje z egzotycznymi roślinami >>>