Za nami rok stojący pod znakiem rozbudzonej świadomości ekologicznej oraz podróży do korzeni. Na nowo doceniliśmy lokalność i jakość produktów, jak również spojrzeliśmy rozsądniej na ilości spożywanego jedzenia oraz odpadków, które produkujemy. Wielu z nas na skutek trwającego dyskursu na temat wad i zalet konsumpcji mięsa rozpoczęło przygodę z kuchnią roślinną. Poznaliśmy nowe, wschodzące gwiazdy światowej gastronomii tj. Flynn McGarry. Niespodziewanie odszedł też Anthony Bourdain jeden z najważniejszych, najwybitniejszych kucharzy, pisarzy, podróżników i dokumentalistów.
 
A co przed nami? Aplikacje do monitorowania odpadków produkowanych przez restauracje, fermentowane owady, herbaciany renesans czy moda na kuchnie etniczne to zaledwie wstęp do czekających nas nowości w 2019 r.

Zobaczcie 6 najmodniejszych trendów kulinarnych na 2019 rok ->>
 

--------------------------------------------------------------------------
O autorach raportu
Jesteśmy najprężniej działającą szkołą kulinarną w Polsce. W 2018 r. rozpoczęliśmy swoją przygodę na arenie międzynarodowej otwierając oddział w Londynie. Od 6 lat analizujemy rozwój światowej sceny gastronomicznej i badamy pojawiające się trendy. Na pewno nie wiemy wszystkiego i ciągle się uczymy, ale co roku planując nasze kursy, udaje nam się skutecznie przewidzieć kulinarne trendy. Efekt? Co roku w organizowanych przez nas warsztatach kulinarnych bierze udział ponad 4000 miłośników gotowania.