Spis treści:

  1. Ogrody balkonowe
  2. Małe ogrody
  3. Podwyższone grządki
  4. Ogrodnictwo permakulturowe
  5. Białe ogrody
  6. Szarość króluje!
  7. Ogród parapetowy

Ogrody balkonowe

Jeżeli możesz pochwalić się sporym balkonem, to może być idealne miejsce na zaaranżowanie miejskiego ogrodu tuż pod nosem! Rozmaite rośliny w wersji kompaktowej oraz duże donice z wysokimi roślinami to sprawdzone pomysły na zagospodarowanie balkonu czy tarasu. Zdecyduj, czy nastawiasz się na uprawę ziół czy też chcesz zbudować zielony kącik do czytania, podczas odpoczywania w wiszącym fotelu ogrodowym.

Małe ogrody

Przestrzeń, w szczególności ta miejska, odznacza się często niewielkimi powierzchniami ogrodowymi. Warto zaaranżować je tak, aby stały się integralnym przedłużeniem mieszkań i stały się swoistym azylem, w którym poczujemy się komfortowo. Nie tylko tuje i żywopłoty - również róże oraz inne krzewy zielone mogą dostarczyć nam prywatności i nie narażać na wścibskie oko sąsiada.

Podwyższone grządki

Już w obecnym roku trend wpasował się idealnie na przyszłe lata. Podwyższone grządki pozwalają na lepsze kontrolowanie uprawianej ziemi oraz lepszą kontrolę nad niechcianymi szkodnikami. Możesz przygotować je z drewnianych desek, resztek z palet lub kupić gotowe w sklepie ogrodniczym. Są dostępne w wersji drewnianej, jak i plastikowej. Wcześniej warto je wyłożyć folią, aby utrudnić dostęp dla potencjalnych szkodników.

Ogrodnictwo permakulturowe

To ogrodnictwo, które zakłada ekologiczne uprawianie warzyw, owoców oraz innych roślin ozdobnych czy ziół. Wykorzystywanie żywiołów - wody, wiatru, słońca oraz ziemi w najczystszej postaci to główne jego założenia. To sposób uprawy i zakładania ogrodu tak, aby żyć w zgodzie

Białe ogrody

W nadchodzącym roku stawiamy na biel! Białe kwiaty, śnieżnobiałe rośliny lub lekko przyprószone byliny mogą być inspiracją na rabatach! Doskonałym wyborem jest między innymi smagliczka czy też piękne, rozłożyste hortensje odmiany Polar Bear. Jeżeli jesteś fanką minimalistycznych ogrodów, to trend, który w końcu cię ucieszy i sprawi, że poczujesz się jak u siebie!

Szarość króluje!

W ogrodzie rośliny trendujące w kolejnym roku mają biały lub srebrzysty kolor, natomiast inne akcenty warto stosować w surowym, szarym lub betonowym wręcz odcieniu. Ścianki betonowe, na których zawisną doniczki z ziołami czy też ścieżki z czystym, surowym brzegiem kafelkowym to strzał w dziesiątkę. Łącz ogrodową zieleń z naturalnymi materiałami jak kamienie czy też żwir.

Zobacz również:

Ogród parapetowy!

Masz ogromne pole do popisu! Nie tylko klasyczne kwiaty domowe, ale także zioła i specjalnie zaadaptowane rośliny ogrodowe, które możemy także uprawiać w domu. Parapetowe rabaty ożyją, jeżeli pokusimy się o uprawę nawet niewielkich pomidorków koktajlowych. To ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie mogą pochwalić się pokaźnym balkonem czy też ogrodem.