O tym co jest i będzie modne w wnętrzach w przez najbliższe miesiące odpowiada nam Karol Smagacz - architekt wnętrz, projektant dodaków i półfinalista pierwszej polskiej edycji programu „Design Dream: Pojedynek na wnętrza”.

1. KOLOR: Butelkowa zieleń i pudrowy róż (na ścianach, w meblach i dodatkach)

Po latach królowania granatu we wnętrzach na zdecydowanego lidera w kwestii koloru wysunęły się w tym roku pudrowy róż i butelkowa zieleń. Delikatna barwa różu dominuje w wielu wnętrzach, nadając im lekkości i klasy. Ciemna zieleń znana ze szklanych butelek nadaje pomieszczeniom głębi, szlachetności i -co w dzisiejszych czasach nie mniej ważne - zbliża nas do natury, przynajmniej wizualnie. Rada dla odważnych: połącz oba kolory w jednym pomieszczeniu, będzie kojąco, ale i charakternie.

mat. pras. karolsmagacz.pl

2. KSZTAŁT: Łuki i zaoblenia (na ścianach, w meblach i dodatkach)

Witamy koniec epoki ciężkich prostokątnych kształtów. W tym roku wracamy do tradycji Art Deco, panującego w modzie, architekturze i sztuce w latach 1920 – 1939. Łuki, koła, elipsy i zaoblenia są w swojej geometrycznej naturze znacznie bliższe człowiekowi niż bryły bardziej kanciaste czy bazujące na kątach ostrych. Łuki, koła i elipsy zapraszamy do naszych domów nie tylko w formie dodatków. Idealnie sprawdzą się też jako efekty wykończenia ścian, nawet we względnie małych pomieszczeniach.

mat. pras. ikea.pl

Zobacz również:

3. MATERIAŁ: Mosiądz

Niegdyś chrom, a dziś elementy ciepłego mosiądzu. To on zdecydowanie częściej i chętniej wybierany jest przez właścicieli nowoczesnych apartamentów. Złotawy kolor szlachetnego metalu podnosi rangę pomieszczenia, ciekawie się starzeje i co najważniejsze – z racji na swój lekko przydymiony charter, jest znacznie mniej oczywisty niż święcące przez ostanie lata triumfy złoto. Mosiądz doskonale współgra z całą paletą kolorów: od tych intensywnych, po beże i brązy. Daj mu szansę i pozwól, żeby zdominował kuchnię lub łazienkę.

mat. pras. karolsmagacz.pl

4. MATERTIAŁ: Lastryko

Kolejny powrót do międzywojennych tradycji, kiedy kamień ten był hitem i znakiem nowoczesności. Popularne w modernistycznych, eleganckich kamienicach lastryko dało się wówczas najczęściej zauważyć na przepastnych klatkach schodowych. Ten materiał złożony z kawałków marmuru i masy betonowej powraca dziś ze zdwojoną siłą. Tym razem jednak w zupełnie nowych, pełnych koloru formach. I choć lastryko w cmentarnym, biało-czarnym wydaniu nie kojarzy nam się najlepiej, to jednak warto otworzyć się na nowe wersje wielobarwnego terazzo. Te są dziś prawdziwym obiektem pożądania.

mat. pras. karolsmagacz.pl

5. PODŁOGA: Jodełka francuska

Jodełka francuska to niezwykle plastyczna i atrakcyjna wizualnie forma ułożenia podłogi, która jest lekka, nieobciążająca wzorku i do tego bardzo wdzięczna. Kładąc podłogę w ten sposób, musimy układać pojedyncze deseczki docięte pod kątem 45 stopni. Dzięki temu podłoga zyskuje na trójwymiarowości, przypomina harmonijkę i daje optyczne wrażenie, jakby „płynęła”. Takie ułożenie desek podłogowych to dość nowa rzecz, układamy ją z gotowych rombów. To obecnie niezwykle pożądane wykończenie podłogi. Nie jest też najtańsze, przez co każde wnętrze z taką bazą podłogową od razu zyskuje na prestiżu i elegancji.

mat. pras. karolsmagacz.pl

6. KUCHNIA: Szafki z naturalnego drewna

Laminowane fronty czy meble kuchenne na wysoki połysk powoli odchodzą do lamusa. Pandemia koronawirusa udowodniła, że tęsknimy do przyrody i natury. Dlatego naturalne drewno w ciepłych kolorach znów zagościło w naszych kuchniach. Znajdziecie je nie tylko w formie blatów czy stołów, lecz także jako fronty szafek i obudów. Im więcej, tym lepiej. W ich obecności lepiej się oddycha i nawet we własnych czterech ścianach masz wrażenie, że otacza cię przyroda. Naturalne drewno świetnie wygląda zestawione z wyrazistymi kolorami - w tym sezonie niech będzie to kobalt, fuksja, butelkowa zieleń. Tip od projektanta: najlepiej wybieraj meble wykonane z polskich drzew. Czas ich wykonania będzie znacznie krótszy niż tych z odmian dla nas egzotycznych!

mat. pras. karolsmagacz.pl


Karol Smagacz - jest architektem prowadzącym pracownię Karol Smagacz Interior Designer, która specjalizuje się w projektowaniu eleganckich wnętrz i jedynych w swoim rodzaju mebli. W tym sezonie zobaczycie go także w pierwszej polskiej edycji nowego show Polsatu „Design Dream - Pojedynek na wnętrza”.

Projektowaniem wnętrz zajmuje się od 2014 roku. Swój warsztat doskonalił w topowych warszawskich pracowniach z największą liczbą zrealizowanych projektów w Polsce. W swojej pracy najchętniej wykorzystuje zaskakujące kombinacje materiałów, które łączy w nieoczywisty i zaskakujący często sposób:

- Przykładam uwagę do tego, aby każde z zaprojektowanych przeze mnie wnętrza było pełne nie tylko krzepiących ducha kompozycji widokowych, ale też pragmatycznych i przydatnych na co dzień rozwiązań – mówi.

Projektant jest także wyznawca filozofii, według której w każdym mieszkaniu powinny znaleźć się żywe rośliny:

- Każdego klienta próbuję przekonać do żywych roślin. W moich projektach wykorzystuję je niemal pod każda postacią. Od klasycznych roślin doniczkowych, przez zielone eko-instalacje, po ściany z mchu czy kompozycje z kaktusów, dla nieco bardziej leniwych.

Karol Smagacz - program „Design Dream - Pojedynek na wnętrza”

Karol jest jednym z sześciu uczestników nowego show Polsatu „Design Dream - Pojedynek na wnętrza”.

Dlaczego młody projektant zdecydował się wziąć udział w tym formacie?

- Kiedy usłyszałem o castingu do programu „Design Dream - Pojedynek na wnętrza”, od razu pomyślałem, że to format dla mnie. Od dłuższego czasu chciałem zaprezentować swoje umiejętności szerszemu gronu odbiorców, a taka formuła programu daje mi na to doskonałą szansę. Poza tym uważam, że zdrowa konkurencja jest super. Zawsze czułem się pewnie w branży, w której pracuję i często byłem doceniany za dość nietuzinkowy sposób myślenie o wnętrzach. Tym bardziej chciałem podzielić się nim z widzami Polsatu.

Karol Smagacz jest aktywnym użytkownikiem mediów społecznościowych. Jego profile znajdziecie zarówno na Facebooku (@Karol Smagacz Interior Designer), jak i na Instagramie (@Karol Smagacz).

Karol ma na swoim koncie wiele realizacji przestrzeni mieszkalnych i użytkowych. Z jego strony karolsmagacz.com dowiecie się, że projektował zarówno mieszkania, studia, lofty, jak i domy jednorodzinne czy apartamenty. To w urządzaniu takich przestrzeni czuję się najlepiej.

Artykuły i wpisy o projektancie znajdziecie w takich mediach branżowych jak Dom z pomysłem, Label Magazine, PLN Design czy La Vie. Karol był także ekspertem międzynarodowej marki z elementami wyposażenia wnętrz Westwing.