Niewiele jest duetów tak doskonałych jak truskawki i czekolada. A najlepsze w tym połączeniu (oczywiście poza smakiem) jest to, że nie wymaga czasochłonnych przygotowań. Na dowód dwa najprostsze pod słońcem przepisy na domowe praliny z truskawkami. 

Truskawki w czekoladzie - wariant nr 1

Podstawą tego deseru są czekolady w min. trzech różnych kolorach (ale może być też więcej!), które rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Truskawki najpierw zanurzamy w płynnej czekoladzie, a następnie za pomocą łyżki dekorujemy cienkimi strużkami czekolady w kontrastującym kolorze. Zamiast tego, można je też obtoczyć w drobno posiekanych orzechach.

Truskawki można też udekorować innymi dodatkami: pokruszonymi kawałkami czekolady w kontrastowym kolorze, kolorową polewą, wiórkami kokosowymi, cukrową posypką - możliwości są nieograniczone.

truskawki-z-czekoladą
Shutterstock
truskawki-w-czekoladzie-mlecznej
Shutterstock

Proste praliny z truskawkami - wariant nr 2

Tym razem przygotowujemy pralinki w bardziej klasycznym wydaniu. Posłuży nam do tego foremka do lodu (na przykład w kształcie serduszek), w której umieszczamy truskawki, a następnie zalewamy je rozpuszczoną czekoladą. 

Gdy czekolada zastygnie, wyjmujemy pralinki z formy. Tak przygotowane czekoladki możemy dodatkowo udekorować białą czekoladą lub kolorową polewą.