Zacznijmy od tego, gdzie najłatwiej znaleźć OC
Obecnie najlepszym i najszybszym rozwiązaniem są z całą pewnością wszelkiego rodzaju porównywarki. Te sprytne narzędzia do prawidłowego działania potrzebują tylko kilku informacji o potencjalnym kupującym, by po chwili przedstawić zbiór najkorzystniejszych ofert ubezpieczeń komunikacyjnych z różnych towarzystw. To duża oszczędność czasu oraz pieniędzy, ponieważ propozycje polis są filtrowane pod względem wysokości składki, a więc najpierw możesz zobaczyć te najtańsze. Po tanie ubezpieczenia OC samochodu wejdź na https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/

Czy płeć kiedykolwiek miała wpływ na wysokość składki OC?
Niestety tak, ale nie w takiej formie, w jakiej może Ci się wydawać. Kobiety do 2012 roku płaciły znacznie mniej za ubezpieczenia komunikacyjne niż mężczyźni. Wina nie leżała jednak po stronie towarzystw ubezpieczeniowych, które gnębiły niczego winnych mężczyzn. Według wszelkich statystyk w tamtym czasie panie wykazywały się o wiele mniejszym ryzykiem spowodowania kolizji. Kobiety były traktowane jako kierowcy o wiele ostrożniejsi oraz uważni. Co ciekawe ten trend utrzymuje się do dzisiaj i przedstawicielki płci pięknej wciąż są odpowiedzialne za mniejszość wszystkich wypadków na drodze. Jeśli więc płeć była istotna do dzisiaj - panie nie miałyby powodów do narzekań, bo płaciliby o wiele mniej niż mężczyźni. 

Zmiany zasad musiały nadejść
Po koniec roku 2011 Trybunał Sprawiedliwości zakazał różnicowania cen ubezpieczeń ze względu na płeć, co wymusiło na firmach zrównanie składek i jak można było się spodziewać podwyższenie cen dla kobiet do pułapu dotychczas zarezerwowanego dla panów. Dlaczego do tego doszło? Chodziło o zlikwidowanie dyskryminacji, która była krzywdząca dla mężczyzn.

Skoro problemu już nie ma, dlaczego wciąż pojawiają się wątpliwości?
Wszystkiemu winne są wspomniane na początku tego tekstu stereotypy, które mówią, że kobiety są najgorszymi kierowcami na świecie i powodują większość wypadków drogowych. Ubezpieczyciele nie mogą oficjalnie brać pod uwagę płci przy wycenianiu konkretnej polisy, ale chętnie korzystają z tego argumentu w celach marketingowych. Stąd coraz większa popularność “polis dla kobiet”, które w 99% przypadków nie różnią się niczym od innych produktów.

Co więc jest brane pod uwagę?
Najważniejsze czynniki wpływające na wysokość składki to: historia jazdy, szczegółowe informacje o pojeździe (pojemność silnika, data produkcji itp.), miejsce garażowania oraz wiek kierowcy. Oczywiście ubezpieczyciele sprawdzają o wiele więcej czynników, ale powyższe są analizowane na samym początku. Jeśli szukasz nowego samochodu i nie wiesz, od czego zacząć, poznaj 6 porad dla kupujących nowe auto.

Podsumowanie
Jak więc widzisz, kobiety nie płacą więcej za OC, a co więcej do niedawna płaciły znacznie mniej. Te czasy jednak minęły i towarzystwa ubezpieczeniowe są dzisiaj zobowiązane do prezentowania takich samych ofert bez względu czy klient jest kobietą, czy mężczyzną. Nastały czasy równości, w których liczą się przede wszystkim historia jazdy oraz rodzaj pojazdu.