Kobiety są rzadziej usatysfakcjonowane seksualnie

W 2018 roku przeprowadzono badania nt. osiągania orgazmów u kobiet i mężczyzn, i tego, która z płci częściej jest spełniona. W analizie wzięło udział aż 52 tysiące osób obu płci. Wyniki badań nie zaskakują, ponieważ wynika z nich, że to mężczyźni znacznie częściej kończą stosunek orgazmem, do takiego stanu rzeczy przyznało się aż 95% ankietowanych. Jak kwestia orgazmów wygląda u pań? Jedynie 65% kobiet heteroseksualnych osiąga spełnienie.

Czy tak musi być?

Od razu odpowiemy wam stanowczym NIE. Satysfakcja seksualna uwarunkowana jest różnymi czynnikami, może zależeć między innymi od długości gry wstępnej, wygody i różnorodności pozycji seksualnych, jakości więzi z partnerem, czy stresu i napięcia w życiu. Ale wszystkie te rzeczy można usprawnić za pomocą jednego narzędzia – rozmowy. Ta nie zawsze jest prosta i przyjemna, natomiast bez obustronnej komunikacji z partnerem, nasza bliskość może się zwyczajnie zepsuć.

Zastanów się nad tym, co lubisz

Jedno jest pewne. Wiele zależy od tego czy same znamy siebie i wiemy co może sprawiać przyjemność naszemu ciału. Bez tej wiedzy, nie możemy obwiniać partnera, za to że seks z nim nie daje nam przyjemności. Pierwszym krokiem będzie zadanie sobie pytania, w jakich momentach w naszym życiu czułyśmy duże podniecenie, czym było to spowodowane, i jak osoba, z którą jesteśmy mogłaby do tego doprowadzić. Czy w ogóle jest to możliwe przy obecnych okolicznościach? Kiedy już znamy odpowiedzi na te pytania, warto przeczytać kolejny punkt artykułu.

Jak rozmawiać o pragnieniach seksualnych: „Porozumienie bez przemocy” Marshalla B.Rosenberga

W internecie i książkach można znaleźć wiele poradników o tym : Jak rozmawiać ze swoim partnerem, a jeszcze więcej o tym jak rozmawiać o kwestiach intymnych. Według nas jednym z genialnych sposobów jest rozmowa oparta na metodzie NVC ( Non-violence  Communication) opracowana przez Marshalla B.Rosenberga, znanego amerykańskiego psychologa. To metoda komunikacji w relacjach, której celem jest wyeliminowanie obwiniania, i zamianę go na mowę o  otwartym sercu. Dialog składa się tu z dwóch faz: empatii, czyli wysłuchania rozmówcy, oraz ze szczerego wyrażania siebie. Fundamentem PBP są pewne umiejętności posługiwania się mową i innymi narzędziami porozumienia, pomagające nawet w niesprzyjających okolicznościach zachować człowieczeństwo. Nie ma w tej metodzie niczego nowego; wszystkie jej składniki znane są od stuleci. Jej zadaniem jest nieustanne przypominanie nam o czymś, co już wiemy – o tym, jak my, ludzie, mamy zgodnie z pierwotnym zamysłem wzajemnie odnosić się do siebie.

Zasady komunikacji bez przemocy w skrócie

 Dlatego w momencie kiedy znamy już swoje pragnienia czy fantazje seksualne, za pomocą metod zawartych w tej książce, możemy bez wywoływania poczucia winy u partnera, przekazać mu to co nas kręci, lub to jak chciałybyśmy się poczuć  w jego ramionach. Najważniejsze jest, aby skierować swoje wypowiedzi bezpośrednio do partnera i skupić się na swoim JA. Dlatego zamiast mówić: ”Nie podnoś moich nóg tak wysoko, jest to okropne i boli. Nie rób tak!!”, powiedz: ”JA czuje się bardzo źle podczas tej pozycji, w której podnosisz moje nogi tak wysoko. Odczuwam wtedy ból.”

Kolejną zasadą jest, aby mówić o tym, jakiego dokładnie zachowania byśmy oczekiwały. Dawać przykład, prosić o konkretne zmiany. Mężczyzna jest mądry, natomiast niedomyślny. Na ogół zrozumie to co jest mu przekazane w sposób prosty, a jeżeli zaprezentujesz mu konkrety, dopóki mu na tobie zależy – na pewno postąpi tak, żeby Cię w pełni usatysfakcjonować. Nie mów: ” No postaraj się bardziej mnie zadowolić”. Zamień to na :”Proszę Cię, żebyś dotykał mnie delikatnie po górnej części pleców podczas stosunku”.
Jak tylko zmienisz swój sposób wyrażania pragnień, zobaczysz, że wszystko stanie się prostsze – i dla Ciebie, i dla partnera.