UE wprowadza nowe wyższe normy recyklingu butelek plastikowych

Unia Europejska postawiła sobie za cel, aby do 2025 roku aż 77% butelek plastikowych w krajach członkowskich trafiało do recyklingu. W 2029 ten poziom ma wynieść aż 90%. Czy to pociągnie za sobą konieczność wprowadzenia w Polsce systemu kaucji za butelki plastikowe? 

Jak pokazały doświadczenia z innych krajów, system kaucji za butelki plastikowe to najskuteczniejsza metoda, aby szybko zwiększyć poziom krajowego recyklingu. Za przykład mogą posłużyć Niemcy, gdzie kaucja za butelki obowiązuje od 2003 roku, dzięki czemu do recyklingu trafia aż 99% z nich. W Polsce jest to mniej niż 40%.  

Jak działa system kaucji za butelki plastikowe w Niemczech?

W Niemczech działa centralny system kaucyjny, dzięki któremu w supermarketach umiejscowiono automaty przyjmujące plastikowe butelki od różnych producentów. Po wrzuceniu butelek od razu otrzymujemy zwrot pieniędzy za butelkę, czyli kaucji doliczonej do ceny produktu. 

Czy w Polsce zacznie obowiązywać kaucja za butelki plastikowe? 

Na osiągnięcie pierwszego celu z dyrektywy plastikowej UE, czyli recyklingu 77% butelek plastikowych, zostało nam niecałe 6 lat. Jeśli nie chcemy narazić się na konsekwencje, będziemy musieli pójść za przykładem Niemiec.  

Jak na razie nasze Ministerstwo Środowiska stale podnosi kwestię wysokich kosztów finansowych i logistycznych, jakie będzie musiało ponieść państwo, aby stworzyć w Polsce sieć automatów do oddawania butelek oraz ich recyklingu. Parlament Europejski jest jednak nieugięty, czego najlepszym dowodem jest fakt uchwalenia dyrektywy plastikowej.

Zwiększone cele recyklingowe odbiją się również na budżetach przedsiębiorców produkujących opakowania. Jest pewne, że oprócz systemu kaucji nastąpi też rozszerzenie odpowiedzialności firm za ochronę środowiska i część kosztów zbiórki i recyklingu butelek spadnie właśnie na nie. 

Przeczytaj też --> Koniec plastikowych kubeczków, łyżeczek czy patyczków do uszu!

Zobacz również: