Uparte dzieci pod obserwacją

Według wyników badań opublikowanych w "Journal of Developmental Psychology" łamanie reguł i ogólne nieposłuszeństwo wobec rodziców to dwa najważniejsze znaki świadczące, że Twoje dziecko osiągnie sukces zawodowy.

W badaniu wzięło udział 700 dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Naukowcy najpierw ocenili ich cechy osobowości, a potem przez około 40 lat obserwowali ich ścieżkę nauki i kariery. Badanie rozpoczęło się w 1968 roku. 

Po jego zakończeniu okazało się, że najbardziej uparte dzieci osiągają najlepsze wyniki w nauce i najwyższe zarobki.

Magiczna moc słowa “NIE”

Dzieci, których ulubionym słowem jest “nie”, które nie chcą grzecznie położyć się spać, zjeść obiadu czy założyć butów – to dzieci o największych szansach na uzyskanie ponadprzeciętnych zarobków przed ukończeniem 40 lat. 

W badaniu czytamy: 

Jeśli nie ma innych istotnych czynników, to możemy założyć, że dzieci, które uzyskały wysokie wyniki w skali upartości, mogą uzyskać wyższy dochód, ponieważ są silniejsze psychicznie w krytycznych momentach, takich jak negocjowanie wynagrodzeń lub podwyżek. 

Uparte dzieci, które już wieku kilku lat nauczyły się stanowczo mówić “nie”, jako dorośli są zdecydowanie bardziej asertywne, dzięki czemu lepiej radzą sobie w pracy. 

Więc jeśli następnym razem Twoje dziecko zdecydowanie odmówi pójścia do łóżka czy zjedzenia fasolki, potraktuj to jako być może zapowiedź jego błyskotliwej kariery zawodowej. Warto jednak pamiętać, że wyniki powyższych badań należy odłożyć na bok, kiedy sytuacja wychowawcza dziecka przekracza akceptowalne granice. W takich przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą.

Zobacz również: