Taśmę klejącą, której użyliśmy do ochrony przedmiotów drewnianych w czasie malowania ścian, należy ściągnąć, dopóki jest jeszcze świeża, mokra. Jeśli będziemy robić to wystarczająco uważnie, uda nam się to bez pozostawienia najmniejszego śladu. Niestety, często musimy zmierzyć się ze starą taśmą klejącą. Co wtedy? Przeczytajcie:

  1. Najbezpieczniejszym sposobem ściągania taśmy jest podniesienie górnego jej rogu i powolne, równomierne ściąganie w dół, równolegle do ściany. Dodatkowo, warto podgrzać klej za pomocą suszarki do włosów.
  2. Nawet najmocniejszą dwustronną taśmę klejącą przymocowaną do ściany lub tapety, bardzo łatwo można usunąć, wykorzystując w tym celu… drobnoziarnisty papier ścierny. Wystarczy delikatnie zetrzeć pozostałe fragmenty taśmy, uważając tylko na to, aby zaprzestać w odpowiednim momencie. Pył, który osadzi się na ścianie po wykonaniu tej czynności, bez trudy usuniecie za pomocą pędzla malarskiego, a nawet pędzelka do makijażu.
  3. Do rozmiękczenia kleju, przed ściąganiem taśmy, użyjcie acetonu lub beztłuszczowego lakieru do paznokci. Uwaga! Środków tego typu bez obaw możemy użyć na szkle, jednak mogą one uszkodzić powierzchnie plastikowe. Dlatego też, tuż po użyciu, należy je dynamicznie usunąć z czyszczonego obszaru. Co więcej, rozpuszczalniki te są bardzo łatwopalne i można ich używać jedynie w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach.
  4. Ściąganie taśmy z pomalowanej ściany wymaga ogromnej precyzji. Niestety – jeśli razem z taśmą ściągniemy również fragment farby, jedynym skutecznym sposobem jest ponowne pomalowanie uszkodzonego miejsca.
  5. Jeśli podobna sytuacja przytrafi nam się w przypadku ściągania taśmy z tapety, jest na to pewna sprawdzona metoda... Gdy na tapecie po ściągnięciu taśmy zostanie ślad tylko tam, gdzie do kleju przylepił się kurz, należy przetrzeć zabrudzone miejsce acetonem. Następnie, wysuszcie je żelazkiem, przez serwetkę papierową. Innym, najprostszym rozwiązaniem jest energiczne  przetarcie tapety czystą ścierką.