Automaty do napełniania butelek - na czym to polega?

Ekologia, zero waste i ograniczanie plastiku to hasła, które coraz częściej słyszymy i które wprowadzamy do naszego życia. Tą samą filozofię przyjął niemiecki gigant Rossmann i wprowadził automaty do napełniania butelek płynami do prania i mycia naczyń. Ten krok w stronę ekologii ma nakłonić klientów do wielokrotnego wykorzystywania plastikowych butelek i zmniejszenia ilości produkowanych śmieci. Rossmann połączył siły z marką Henkel i w kilku czeskich miastach rozstawił automaty z kosmetykami i środkami czystości. Jest to projekt w fazie testów, dlatego póki co nie znajdziemy takich automatów polskich Rossmannach. 

Automaty do napełniania butelek - jak działa?

Aby napełnić butelkę wybranym produktem musimy zapłacić kaucję (20 czeskich koron) za konkretne opakowanie. Możemy wykorzystywać je później dowolnie wiele razy. Aby napełnić butelkę jedyne co musimy zrobić to umieścić odpowiednią końcówkę automatu w szyjce butelki i wcisnąć przycisk. Automat sam odmierza odpowiednią pojemność i zatrzymuje nalewanie. Przy każdym urządzeniu znajdziemy instrukcję obsługi oraz ekran wyświetlający praktyczne wskazówki. Za napełniony przez nas produkt płacimy przy kasie. Chociaż automatów w sieci sklepów Rossmann nie ma jeszcze w Polsce, możemy podobny system zakupów znaleźć w innych sklepach. W wielu miastach znajdziemy sklepy w idei zero waste do którego musimy zabrać swoje opakowania i w których produkty kupimy głównie na wagę. Podobną zasadę wprowadza coraz więcej sklepów z kosmetykami. Kupując jakiś produkt, możemy po zużyciu odesłać opakowanie do wtórnego użytku lub uzupełnić je bez potrzeby kupowania opakowania po raz kolejny. 

Czym jest zero waste?

Zero waste to styl życia w którym staramy się ograniczyć tworzenie odpadów i nie zanieczyszczać środowiska. Staramy się nie marnować i żyć jak najbardziej ekologicznie. Głównie jest to kojarzone z chodzeniem z materiałową torbą na zakupy i odmawianiem sobie plastiku. Więcej o zero waste przeczytacie tutaj i tutaj.

Sklepy w duchu zero waste w Polsce: 

W polskich Rossmannach nie mamy opcji napełniania butelek, ale wiele sklepów powstaje w tej samej filozofii i wprowadza podobne zasady kupowania. Możemy w nich znaleźć na przykład kasze, zioła, nasiona i orzechy. Zdarzają się też sklepy z kosmetykami i środkami czystości. Do takich sklepów zabieramy swoje opakowania i kupujemy różne produkty na wagę. 

Gdańsk: Avocado vegan shop ul. Wajdeloty 24

Poznań: BIOrę, ul. Garbary 42 oraz ul. Kościelna 15

Warszawa: BioOrganika, ul. Nowolipki 15

Wrocław: BEZ PUDŁA, ul. Grabiszyńska 55/2

Kraków: Delikatesy Zdrowo, ul. Grzegórzecka 3

Jeżeli znacie sklepy prowadzone w duchu zero waste, których nie ma na liście, koniecznie wyślijcie nam adres!

Marki zero waste: 

Oprócz sklepów stworzonych w duchu zero waste pojawia się coraz więcej marek, które starają się zminimalizować zużycie plastiku i wprowadzają na przykład opcję odsyłania opakowań albo uzupełnianie ich nowym produktem. 

Yope 

W stacjonarnym sklepie Yope w Warszawie możemy uzupełnić zużyty przez nas produkt. Jeżeli mieszkacie w innym mieście możecie odesłać puste opakowania, które zostaną ponownie użyte. Tym samym dostaniecie kod zniżkowy na kolejne zakupy!

Inglot

Mamy do dyspozycji paletki do makijażu do których możemy dokupić zużyty przez nas element bez potrzeby wymieniania całej paletki. Co ciekawe te dodatkowe elementy są w metalowych pudełeczkach, więc wcale nie używamy plastiku!


Stara mydlarnia 

Tutaj możemy kupić szampon w kostce w metalowej puszce i po zużyciu produktu możemy dokupić sam wkład dzięki czemu nie generujemy niepotrzebnych zanieczyszczeń. Więcej o szamponach w kostce przeczytacie w tym artykule

Cztery szpaki

Możemy oddawać puste opakowania na dwa sposoby. Za odesłanie opakowań do sklepu lub za odniesienie ich do sklepu stacjonarnego możemy dostać punkty w programie lojalnościowym. Jednocześnie możemy dbać o środowisko i zdobywać punkty!

iossi

Możemy odnieść zużyte opakowania do wypisanych na stronie marki punktów lub możemy zebrać trzy opakowania, umyć i wysłać je na adres pracowni marki. Iossi wysyła nam wtedy na adres mejlowy kod na kolejne zamówienie, który sprawia, że do zakupu dostajemy serum do twarzy i torebkę nasion gratis.