W brytyjskim badaniu wzięło udział 2000 osób. Uczestnicy odpowiadali na serię pytań, których celem było odkrycie momentu zakończenia buntu przeciwko własnym mamom. Ku ich zdziwieniu – w wyniku ankiety na jaw wyszło, od kiedy zaczęli być do nich podobni. Co więcej stało się to o wiele wcześniej niż się spodziewali. 

W przypadku kobiet pierwsze zmiany nastąpiły przeciętnie w wieku 33 lat. W przypadku mężczyzn rok później. Co to konkretnie oznacza? Ankieta wykazała, że uczestnicy badania zaczęli między innymi: oglądać te same programy telewizyjne, podejmować te same hobby i używać tych samych wyrażeń.

Zdaniem autorów badania ważnym czynnikiem, który zazwyczaj wyzwala w nas proces przemiany we własną mamę czy tatę jest zostanie rodzicem. Zmiany nabierają jeszcze większego tempa, gdy dostrzegamy u siebie objawy starzenia się:

Zaczynamy czuć się jak nasi rodzice, kiedy zaczynamy wyglądać jak oni. Chociaż wielu ludzi chce odłożyć ten proces na jak najpóźniej, jest on nieuniknioną częścią życia.

Zjawisko fizycznego upodabniania się do rodziców przekłada się też na wiek wykonywania pierwszych operacji plastycznych. W wypadku kobiet mają one miejsce średnio w 37. roku życiu. W wypadku mężczyzn – w 43. roku życia.