Nadużywanie mediów społecznościowych może prowadzić do problemów z kondycją psychiczną a także fizyczną.

Niekwestionowany boom na korzystanie z mediów społecznościowych przyszedł do nas  stosunkowo późno. Nie trzeba było jednak długo czekać, by prawie każdy z nas posiadał profil na większości z popularnych platform. Najczęściej nie zdajemy sobie także sprawy, że kanały społecznościowe to naprawdę mocno uzależniające środowisko i narzędzie.

Dlaczego tak lubimy social media? 

Najważniejszą zaletą mediów społecznościowych jest ich niesamowita popularność. To największa pułapka, w jaką wpadają młodsi użytkownicy różnych portali. Tworzenie profili na przeróżnych kanałach społecznościowych pozwala na kreowanie wizerunku, który jest przez nas pożądany. Możemy pokazywać się od takiej strony, na jakiej nam zależy. 
Ogromną zaletą mediów społecznościowych jest to, że znajdziemy tam odpowiedzi na setki pytań. Wiele z profili to źródła sprawdzonej i wartościowej wiedzy. Wiele z firm, dużych i tych mniejszych, prowadzą swoje konta pokazując, jak pracuje się w ich przedsiębiorstwach. Przez takie profile można nawet znaleźć pracę!

Plusy social mediów - o czym warto wspomnieć? 

Social media stały się wybawieniem, gdy pandemia przybrała na sile a wirus nie odpuszczał. Zamknięci w domach mogliśmy bez problemu komunikować się za pośrednictwem naszych kont w internetowym świecie. Z łatwością oglądaliśmy swoje domowe poczynania, rozmawialiśmy na video, prowadziliśmy wieloosobowe konwersacje - wszystko online. 
Kanały social media, a szczególnie te należące do wpływowych osób już wielokrotnie dobitnie nam pokazały, jaka jest siła internetu. Zbiórki na pomoc chorym, wsparcie w potrzebie - społeczność internetowa skrzykiwała się w tych celach nie raz, a szybkość powodzenia tych akcji zawsze zaskakiwała. 
Internet daje nam możliwość rozmowy z osobą po drugiej stronie świata, możemy też połączyć swoje zainteresowania i pasje z kimś zupełnie nieznanym i nawiązać niesamowite relacje. 
Potrzebujesz porady, pomocy? Chcesz się dowiedzieć informacji na bardzo wąski temat? Jesteśmy pewne, że na najbardziej popularnych social mediach znajdziesz co najmniej kilka profili prowadzonych przez ekspertów w tej dziedzinie. 

Zobacz też:

Zagrożenia social mediów - jak social media wpływają na ludzką psychikę?

Choć używamy ich na co dzień i rzadko zastanawiamy się, czy social media są dla nas dobre, potrafią one przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Wirtualne życie potrafi być o wiele łatwiejsze niż jego realny odpowiednik. Wiele osób zamyka się na piękny świat, przenosząc całkowicie swoje życie do wersji online. Rozmowy, spotkania, interakcje, zakupy - wszystko dzieję się za pośrednictwem komputera, a nasze zdrowie psychiczne cierpi. 
Z nadużywaniem i zbytnim zaangażowaniem w social media ściśle związany jest także syndrom znany pod nazwą FOMO, czyli strachem przed pominięciem ważnych treści w internecie. 

Internet to także miejsce, w którym możesz dosłownie wszystko. Rzadko jest się rozliczanym za swoje aliasy, słowa i opinie. Pod takimi ukryciami niektórzy czują się bardziej brawurowo i dopuszczają się hejtu i niestosownych komentarzy. Media społecznościowe, choć działają w świecie wirtualnym, potrafią mieć bardzo duże konsekwencje w życiu rzeczywistym. 
Jeżeli mamy problemy w skupieniu się w pracy, a dzień zaczynamy i kończymy od przejrzenia najnowszych zdjęć w social mediach - to znak, że warto odinstalować aplikacje i wracać do nich na przykład co trzeci dzień. 

Zobacz również:

Rodzice nastolatków - uważajcie!

Social media najbardziej pochłaniają osoby w młodym wieku. Im też najłatwiej przychodzi bezwzględne otwieranie się i natychmiastowe wydawanie opinii. Niestety na najmłodszych użytkownikach sieci ciąży cyberbullying, czyli wirtualne wyśmiewanie i prześladowanie. Krytyki i najczęściej wyśmiewanie wyglądu innych osób w sieci może prowadzić do zaburzeń psychicznych, depresji, lęków. 

Social media to niewątpliwie narzędzie, któremu zawdzięczamy scalenie wszystkich ludzi na świecie. Mają one ogromny potencjał i przekazują wiele dobrych treści. Zatracanie się w kanałach społecznościowych może jednak prowadzić do osamotnienia i zaburzeń lękowych. Jeżeli pierwszą rzeczą po przebudzeniu się jest w przeglądnięcie najnowszych postów w sieci - to znak, że Twoja równowaga jest zaburzona, a Internet za bardzo oddziałuje na życie.