Niezależnie od tego, czy przedłużający się pobyt w domu Cię cieszy, czy masz już dość, znalezienie ciekawych zajęć dla wszystkich domowników może stanowić spore wyzwanie. Gdy miotasz się między własną pracą zawodową, pomaganiem dzieciom w lekcjach i domowymi obowiązkami, czas spędzony w domu nie przypomina wakacji…

Latem ograniczenia będą zapewne nadal obowiązywać w wielu miejscach, co oznacza utrudniony dostęp do bazy noclegowej, punktów gastronomicznych i parków rozrywki. Jednak nie musisz całkowicie rezygnować z cieszenia się latem! Oto kilka wskazówek, dzięki którym wakacyjny pobyt w domu będzie ciekawszy dla całej rodziny.

Aktywne spędzanie czasu

Zaplanuj lokalne wycieczki piesze, długie spacery lub przejażdżki rowerowe w pobliżu domu. Korzystaj z parków i podziwiaj architekturę w okolicy. Szybkie wyszukiwanie interesujących faktów w Google może pomóc Ci zaplanować, co warto zobaczyć. Bycie turystą we własnym mieście pomoże Ci docenić swoją rodzinną miejscowość. Jeśli masz dzieci, wyznacz im zadanie polegające na identyfikacji określonych roślin, punktów orientacyjnych lub dzikiej przyrody w trakcie spacerów, by uczynić je bardziej interesującymi. Przygotowanie drobnych nagród zmotywuje Twoje dzieci do aktywnego udziału. Możecie także doskonale bawić się w ogrodzie lub na podwórku –  dzieci uwielbiają fontanny ze zraszaczy do podlewania roślin, hula-hop i skakanki.

Pokochaj rynki i targi rolnicze

Wyprawa na rynek, gdzie rolnicy sprzedają swoje zbiory, to prawdziwa gratka, a także świetny sposób na zakupy. Możesz znaleźć tam najświeższe, sezonowe owoce i warzywa. Zaangażowanie dzieci w wybór składników zwiększy ich zainteresowanie zdrowszym jedzeniem (dodatkowa korzyść!). Zamiast monotonii zakupów w zwykłym sklepie spożywczym zaproponuj całej rodzinie wyszukiwanie ciekawych wyrobów regionalnych podczas przeglądania straganów przy pięknej pogodzie. Kto wie, jakie nowe przysmaki odkryjecie! Wszak odkrywanie nowych smaków to nieodłączny element wakacji!

Stwórz w swoim domu… ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy

Przy odrobinie kreatywności możesz sprawić, że Twój ogród lub dom zmienią się w wakacyjny resort.  Zacznij od wyboru tematu. Na weekend spa kup lub przygotuj swoje ulubione kosmetyki, zaplanuj czas na relaks i zabawę. Wyłącz wszystkie urządzenia techniczne, wydziel spokojną przestrzeń w ogrodzie lub pomieszczeniu. Zadbaj o szczegóły: zapal świece zapachowe, przygotuj wodę mineralną z plasterkami ogórka lub cytryny. Chcesz stworzyć swój własny ośrodek jogi? Skorzystaj z nagrań dostępnych w sieci, rozłóż matę w wybranym miejscu, zapal kadzidło i ćwicz codziennie przy relaksującej muzyce. We własnym domu możesz wykreować atmosferę godną najlepszych ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych.

Podróże kulinarne

Aby zabrać swoje kubki smakowe w dowolny zakątek świata, zaplanuj tematyczne wieczory kulinarne. Przygotowywanie napojów, koktajli i posiłków ze składników pochodzących z miejsc znajdujących się na Twojej liście wymarzonych podróży to wspaniała zabawa i pole do popisu dla Twojej wyobraźni. Jednego wieczoru delektuj się włoskim makaronem z lampką wina, kolejnego ugotuj kolorowe i pachnące przyprawami danie curry. Możesz zamówić jedzenie z restauracji, której dotąd nie próbowaliście. Pójdź o krok dalej – poczytaj w Internecie o regionie, z którego pochodzi dana potrawa, lub obejrzyj film z nim związany. Możliwości są nieograniczone. Masz doskonałą okazję, by poznać inne kultury od strony ich kuchni.

Warto zaplanować urlop w domu w taki sam sposób, jak wakacyjny wyjazd. Zaplanowanie rzeczy, które chcesz zrobić, pomoże uniknąć nadmiernego rozleniwienia i wrażenia, że czas przecieka Ci przez palce. Wakacje oznaczają wypoczynek, relaks, odkrywanie nowych przyjemności i rekreację – wszystko to możesz osiągnąć właśnie tam, gdzie jesteś. Badania wykazały pozytywną korelację między urlopem a lepszym samopoczuciem, więc bez względu na to, co masz w planach, baw się dobrze!

-----------------------------

Autorka: Samantha Clayton, Wiceprezydent Działu Sportu i Fitnessu, Herbalife Nutrition.
Clayton jest certyfikowanym trenerem personalnym ze specjalizacjami w zakresie fitnessu grupowego, programów fitness dla młodzieży i seniorów oraz odżywiania sportowców. Prowadzi treningi grupowe, udostępnia własne zestawy ćwiczeń online i tworzy materiały edukacyjne, zamieszczane na blogach Herbalife Nutrition. Jako czynna zawodniczka Clayton reprezentowała Wielką Brytanię na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku, w sztafetach 200 m oraz 4x100 m. Przed igrzyskami zdobyła dwa medale w kwalifikacjach olimpijskich: srebrny medal na 200 m i brązowy na 100 m, a także srebrny medal w sztafecie 4x100 m podczas Mistrzostw Europy Juniorów w 1997 roku. Ma czworo dzieci. Mieszka z rodzina w Los Angeles.