Szukasz prostego i taniego sposobu, który sprawi, że twoje stopy będą wypoczęte i nawilżone? Jeżeli tak, koniecznie wypróbuj olejek lawendowy – potrafi zdziałać cuda!

Suche stopy – jak sobie z nimi radzić?

Nasze stopy każdego dnia cierpią. Chodzimy na długie spacery, zamykamy je w nieprzewiewnym obuwiu, a także wystawiamy na skutek problemów ze stawami i z krążeniem. Wystarczy odrobina nieuwagi, a nasze stopy stają się opuchnięte, obolałe i wyraźnie zmęczone. Wraz z nadejściem wiosny, gdy chcemy dać im trochę wolności, zdajemy sobie sprawę, że przez zimę stopy stały się suche. Na szczęście nie trzeba panikować, można temu bardzo szybko zaradzić. Jeżeli chcesz poprawić wygląd stóp i zabezpieczyć je przed możliwymi problemami skorzystaj z naturalnych właściwości olejku lawendowego.

Olejek lawendowy – właściwości

Lista zastosowań olejku lawendowego jest naprawdę długa. Może odstraszać insekty, leczyć podrażnienia, uspokajać, relaksować i nawilżać. Lawenda oryginalnie pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, jednak z czasem zaczęła zdobywać popularność na całym świecie. Właściwości lawendy wykorzystywane były już w starożytności. Na przestrzeni lat stała się ona ważnym składnikiem naturalnych mieszanek leczniczych.

Olejek w swoim składzie zawiera octan linalilu i linalol, które są odpowiedzialne za charakterystyczny zapach. Fitosterole i flawonoidy działają antyoksydacyjnie. Garbniki, które także znajdują się w olejku mają działanie przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a związek organiczny kumaryna rozluźnia mięśnie.

Olejek lawendowy na suche stopy

Olejek lawendowy, oprócz swoich najbardziej znanych właściwości, może stać się doskonałym kosmetykiem do pielęgnacji suchej i zrogowaciałej skóry stóp. Olejek doskonale sprawdzi się do masażu, pielęgnacji skóry, a także do uspokojenia i zrelaksowania w stresujący dzień. Wystarczy każdego wieczora wymasować stopy kilkoma kroplami olejku. Zapach nas uspokoi, a właściwości produktu zmiękczą skórę i nawilżą ją.

Kiedy warto sięgnąć po olejek z lawendy?

Olejek lawendowy jest delikatny dla skóry i można wykorzystywać go w wielu sytuacjach. Kiedy w szczególności warto po niego sięgnąć?

Inhalacja: aromatyczny zapach olejku lawendowego może pomóc przy nieżycie nosa i zapaleniu krtani.

Napar z lawendy: można stosować przy problemach z trawieniem

Okłady: sprawdzą się przy ranach, oparzeniach i ukąszeniach owadów. Przyspieszą gojenie i będą działać przeciwzapalnie.

Kąpiel: zadziała rozluźniająco i wyciszająco.

Masaż ciała: olejek lawendowy może zmniejszyć widoczność cellulitu, a także przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się płynów w organizmie.

Okład na czoło: pomoże z migreną i bólem głowy.

Olejek stosowany punktowo: załagodzi zakażenia i zmniejszy występowanie zmian skórnych, zaskórników i pryszczy.

Olejek lawendowy – przeciwwskazania

Olejek lawendowy stosowany w zbyt dużych ilościach może być neurotoksyczny. Lawenda lekarska może powodować reakcje alergiczne lub podrażnienia, dlatego przed zastosowaniem warto zapoznać się z jej działaniem. Kobiety karmiące piersią oraz w ciąży nie powinny go stosować.