Określenie „wampir energetyczny” używane jest dosyć często, jednak nie każdy wie, co się za nim kryje. Wampir energetyczny to osoba przy której czujemy się smutni, osłabieni, nie wierzymy w siebie i nasze umiejętności. Czas spędzony z taką osobą pozbawia nas sił i chęci do życia. Czasami przebywanie z wampirami energetycznymi kończy się bólami somatycznymi. Każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu spotkał się z wampirem energetycznym. Jednocześnie musimy pamiętać, że wcale nie jest to zła osoba. Wampir energetyczny to bardzo często człowiek z zaburzoną samooceną i brakiem wiary we własne możliwości. Sprawdźcie jak rozpoznać taką osobę i jak się przed nią chronić, aby nie zabierała nam energii i nie wysysała radości z życia.

Wampir energetyczny – kto to?

Wampir energetyczny to osoba na którą nie możemy liczyć. Jest to osoba, która stale oczekuje naszej uwagi, naszego pocieszenia, motywacji i zrozumienia. Wampir energetyczny chce być stale w centrum naszej uwagi. Po spotkaniu i rozmowie z taką osobą czujemy się zmęczeni, wyssani z energii. Wampira energetycznego możemy podzielić na dwa typy: świadomego i nieświadomego.

Wampir energetyczny świadomy

Świadomie działający wampir energetyczny z premedytacją wykorzystuje swoich rozmówców do swoich własnych celów. Manipuluje nimi, ciągle chce być w centrum zainteresowania. Nie stroni od dawania niemiłych komentarzy i rozgłaszania plotek, nawet na temat najbliższych osób.

Wampir energetyczny nieświadomy

Wampiry energetyczne nieświadome kompletnie nie zdają sobie sprawy ze swojego egocentryzmu. Sądzą, że są osobami poszkodowanymi, w każdym działaniu drugiego człowieka szukają złych intencji i próby zranienia wampira. Osoba ta ciągle wini innych za swoje porażki, doszukuje się zdrady. Podobnie jak wampir świadomy chce być w centrum zainteresowania.

Wampir energetyczny – jakie ma cechy?

Wampira energetycznego możemy rozpoznać przyglądając się jego wzorcom zachowań:

Zobacz również:

 • Wampir energetyczny sprawia, że po spotkaniu z nim czujemy się zmęczeni, wypompowani z energii, a każda rozmowa z nim jest męcząca bez względu na poruszany temat
 • Wampir energetyczny stale oczekuje naszej uwagi.
 • Wzbudza litość przez którą oczekuje pocieszania, co sprawia, że samemu mamy gorsze samopoczucie.
 • Wampir energetyczny jest pesymistyczny, uważa, że życie to pasmo nieszczęść.
 • Wampir energetyczny obraża się, aby wzbudzić w nas poczucie winy i tym samym oczekuje, że będziemy poświęcać mu więcej uwagi.
 • Wampir energetyczny stale szuka potwierdzenia, że jest w porządku i że w waszej relacji nie dzieje się nic złego.
 • Wampir energetyczny zajmuje się tylko swoimi problemami, ale nie szuka ich rozwiązania, a możliwości użalania się nad sobą i swym losem.
 • Wampir energetyczny bardzo często prowokuje i podjudza do rozpoczęcia kłótni. Używa do tego manipulacji, wbija szpilki w czułe punkty i krytykuje.
 • Wampir energetyczny krytykuje wszystko i wszystkich dookoła.

Wampir energetyczny – jak się przed nim ochronić?

Wampir energetyczny - jak się bronić? Bez względu na to, gdzie ich spotykamy, warto poznać kilka technik:

 • Jeżeli istnieje taka możliwość, warto zrezygnować z kontaktu z taką osobą lub spróbować się od takiej osoby odsunąć.
 • Jeżeli rozpoznajemy cechy wampira energetycznego u naszych bliskich, musimy być asertywni i nie dać się omamić. Musimy być świadomi sztuczek i emocjonalnego szantażu, które wampir próbuje na nas wywrzeć.
 • Trzeba uważać, aby nie dać się prowokować i wciągać w kłótnie.
 • Należy wyznaczyć granice, aby ochronić strefę komfortu fizycznego i psychicznego.
 • Możemy spróbować zasygnalizować nasze niezadowolenie i dyskomfort i istnieje prawdopodobieństwo, że wampir zreflektuje się nad swoim zachowaniem, a relacja z nim ulegnie polepszeniu.
 • Aby wampir nie miał pola do manewru i możliwości uderzenia w nasze czułe punkty należy ukryć swoją prywatność: nie zwierzać się i nie mówić o swoich słabościach.
 • Z wampirem energetycznym lepiej nie wchodzić w dyskusję. Gdy jakieś słowa w nas uderzą lepiej chwilę odczekać, zachować spokój i odpowiedzieć na spokojnie i trzeźwo niż w emocjach.