Wiatrak wprawia powietrze w ruch, dzięki czemu najcieplejsze powietrze ucieka i zastępuje je nieco chłodniejsze. Dzięki temu odczuwamy chłód nawet, gdy ciepłe powietrze wcale się nie zmienia. Sprawdźcie, jaki wiatrak wybrać, aby właściwie spełnił swoją funkcję.

Wybór wiatraka – rodzaje wentylatorów

Na rynku dostępny jest cały szereg różnych wentylatorów, jednak są cztery najpopularniejsze rodzaje na których warto się skupić.

Wentylator stojący: jest to najpopularniejszy i najczęściej wybierany rodzaj wiatraka. Możemy ustawić go w dowolnym miejscu na podłodze i bardzo łatwo przeniesiemy je w inne miejsce, które wymaga schłodzenia. Wentylator biurkowy również zalicza się do wentylatorów stojących i jest to najmniejszy jego rodzaj. Sprawdzi się w małych pomieszczeniach oraz w sytuacji, gdy szukamy przenośnego, niewielkiego źródła chłodnego powietrza

Wentylator ścienny: zawiesza się go na ścianie, aby schłodzić wybrany pokój z większej wysokości. Część wentylatorów stojących można w ten sposób wykorzystać.

Wentylator sufitowy: są to najczęściej montowane na stałe wentylatory. Bardzo często mają od razu wbudowaną lampę i idealnie sprawdzają się do wentylowania większych pokoi i pomieszczeń.

Wybór wiatraka – typy wentylatorów

Podzieliliśmy już wentylatory na rodzaje. Możemy także określić ich typy na podstawie łopatek i śmigieł. Możemy w tym sposób wyróżnić trzy typy wentylatorów.

Wentylator łopatkowy: czyli najpopularniejszy, okrągły wiatrak.

Zobacz również:

Wentylator kolumnowy: bardzo często jest to smukły, podłużny wiatrak z kilkoma mniejszymi śmigłami i jednolitą zabudową.

Wentylatory bezłopatkowy: czyli wentylator bez wiatraka. Zamiast niego jest silnik, który zasysa powietrze i wprawia je w cyrkulację. Ten typ wentylatora jest najdroższy z zestawienia, ale jednocześnie jest on najwydajniejszy i najcichszy.

Wybór wiatraka – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze wentylatora powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. To dzięki nim będziemy mieć pewność, że wybierany przez nas produkt będzie strzałem w dziesiątkę.

  • Rozmiar pomieszczenia

W zależności od pomieszczenia, które chcemy schłodzić, wybierzemy inny wentylator. Jeżeli chcemy zakupić jeden wiatrak, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, polecamy wybór wiatraka stojącego.

  • Rodzaj śmigła

Im większa średnica i liczba śmigieł, tym bardziej efektywnie będzie on mieszał powietrze. Przy wyborze wiatraka warto zwrócić uwagę na to, czy osłonięcie śmigieł jest bezpieczne.

  • Moc wentylatora

Od tego, jaką moc ma wentylator zależy jak efektywnie będzie pracował. Najlepszym wyborem będą wentylatory o mocy przynajmniej 40 W.

  • Regulacja mocy

Warto wybierać takie modele wiatraków, które mają regulację prędkości pracy. Dzięki tej funkcji możemy dopasować działanie wentylatora do naszych preferencji oraz do panujących warunków.

  • Poziom hałasu

Aby wentylator nie przeszkadzał nam w codziennych czynnościach, warto zwrócić uwagę na to, jak głośno będzie on pracował. Wentylatory produkujące do 70 dB będą najlepsze, ponieważ jest to taka głośność jaką produkuje telewizor przy standardowej głośności.

Podczas podejmowania decyzji o zakupie wentylatora możemy zwrócić uwagę na wiele czynników. Warto kierować się nie tylko funkcjonalnością, ale także wyglądem i bezpieczeństwem sprzętu, aby przynosił on ulgę, a nie przeszkadzał i zawadzał.