1. Rodzaje wentylatorów stojących
  2. Wydajność wentylatora - jak dopasować moc do wielkości pomieszczenia?
  3. Funkcje wentylatora stojącego, na które warto zwrócić uwagę
  4. Jaki wentylator stojący wybrać - podsumowanie

Aby wybrać odpowiedni wentylator, należy określić w jakim wnętrzu będzie on najczęściej używany. Od wielkości tego pomieszczenia zależeć będzie bowiem moc, wydajność i rozmiar urządzenia.

Rodzaje wentylatorów stojących

Tradycyjny wentylator stojący zbudowany jest z zaledwie kilku elementów. Ich najważniejszą część stanowi śmigło, często zostaje schowane w okrągłej obudowie zabezpieczającej. Całość umieszczona jest na długiej nóżce, zakończonej wieloramienną podpórką. Wysokość takiego wentylatora to około 100 cm. W zależności od wielkości śmigła i mocy urządzenia, wentylator stojący może schłodzić nawet całe pomieszczenie o wielkości kilkudziesięciu metrów.

Mniejszą wersją tradycyjnego wentylatora stojącego jest wentylator biurkowy. Zwykle ma niecałe 50 cm wysokości i niewielkie śmigło, jednak dzięki temu można go postawić na biurku, stole, czy w innym dowolnym miejscu. Jego zadaniem jest chłodzenie tylko jednej, maksymalnie dwóch siedzących koło siebie osób.

Stereotyp nieestetycznego wentylatora podłogowego łamie wentylator kolumnowy. Budową różni się od tradycyjnych modeli - zwykle wyposażony jest w kilka niewielkich śmigieł, zamkniętych w prostokątnej obudowie. Jest to typowy wentylator podłogowy o stosunkowo dużej mocy. Kosztuje nieco więcej niż wentylator tradycyjny, jednak często posiada również wiele funkcji dodatkowych i regulowaną intensywność chłodzenia, a dodatkowo wygląda estetycznie i nowocześnie. Bez trudu można go więc dopasować do aranżacji wnętrza w niemal każdym stylu.

Wydajność wentylatora - jak dopasować moc do wielkości pomieszczenia

Chcąc niewielkim kosztem zyskać wydajne urządzenie, które bez trudu schłodzi nawet duże pomieszczenie, trzeba poświęcić czas na wybór wentylatora o odpowiednio dużej mocy, wyposażonego w regulator intensywności chłodzenia. Najmniejsze urządzenia mają moc około 40 W, a te większe nawet 100 W. Inwestując w urządzenie o dużej mocy z kilkustopniową regulacją, można zyskać wentylator, który poradzi sobie w każdych warunkach - zarówno wtedy, kiedy będzie potrzebne delikatne chłodzenie, jak i w sytuacji intensywnej pracy.

Tego typu wentylatory będą odpowiednie do pomieszczeń domowych, jednak w przypadku wnętrz o dużej powierzchni, np. typu open space, konieczne będzie zastosowanie kilku wentylatorów stojących lub zainwestowanie w urządzenie przemysłowe. Moc wentylatora do zastosowań przemysłowych może sięgać nawet kilkuset watów, dlatego takie urządzenia będą idealne do chłodzenia wnętrz o dużej powierzchni. Nie sprawdzą się jednak w zastosowaniu domowym - zbyt duża moc i wysoka cena sprawiają, że ich zakup dla przeciętnego użytkownika jest nieopłacalny.

Funkcje wentylatora stojącego, na które warto zwrócić uwagę

Choć wydajność wentylatora zdaje się być kwestią najważniejszą, to przed zakupem warto zwrócić uwagę również na opcje dodatkowe. Tych jest wiele - producenci prześcigają się w tworzeniu kompleksowych rozwiązań, dzięki którym wentylator stojący ma nie tylko chłodzić, ale również poprawiać jakość powietrza w pomieszczeniu. Standardem jest już co najmniej trzystopniowa regulacja mocy chłodzenia. Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają również m.in. zbiorniczki na olejki do aromaterapii lub funkcję jonizacji powietrza. Pierwsza opcja sprzyja rozprzestrzenianiu się kojących zmysły zapachów, a druga pozwala regularnie oczyszczać powietrze. Bardzo popularne są też modele wentylatorów z funkcją nawilżania, które pomagają utrzymywać wilgotność powietrza na pożądanym poziomie. To ważne szczególnie dla ludzi wrażliwych na zmiany jakości powietrza, np. dzieci, osób starszych lub alergików.

Jaki wentylator stojący wybrać - podsumowanie

Kupując wentylator stojący warto więc zwrócić uwagę głównie na jego moc i wydajność, ale nie tylko. Ważne jest również dodatkowe wyposażenie oraz sposób regulacji mocy pracy urządzenia. Wiele współczesnych wentylatorów, oprócz powyższych możliwości, posiada również programator czasu pracy i wyświetlacz LED. Przydatna jest funkcja sterowania pilotem, dzięki której przy chęci zmiany intensywności pracy wentylatora, nie będzie trzeba podchodzić do urządzenia. Uwagę warto zwrócić również na design wentylatora, szczególnie jeśli ma on na co dzień chłodzić pomieszczenia reprezentacyjne, jak domowy salon lub wnętrza biur, do których przychodzą klienci firmy. Cena powinna być ostatnim kryterium - choć jest bardzo istotna, to jednorazowa inwestycja w dobrej jakości urządzenie bardzo szybko przyniesie wymierne korzyści, a samo urządzenie posłuży właścicielowi przez kilka lat.