Spis treści:

  1. Werbena - charakterystyka
  2. Werbena - z czym łączyć?
  3. Jak uprawiać werbenę?
  4. Werbena ogrodowa - zabiegi pielęgnacyjne
  5. Zimowanie werbeny - czy jest możliwe?

Werbena - charakterystyka

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) to roślina uprawiana, jako jednoroczna. Ze względu na mnogość odmian jest niezwykle popularna, zwłaszcza, jako roślina doniczkowa dekorująca balkony i tarasy.

Jej pędy mogą się płożyć i zwisać tworząc bujne kaskady, bądź wznosić się na ogrodowych rabatach. Pachnące kwiaty, zebrane w gęste grona mogą przybierać pastelowe lub intensywne odcienie koloru białego, czerwonego, żółtego, różowego bądź żółtego. Rozwijają się latem, by ubarwiać otoczenie, aż do jesieni.

Werbena: z czym łączyć?

Werbeny można wykorzystać niezwykle wszechstronnie, pięknie wyglądają, jako kwietny dywan, wykończenie rabaty lub element bukietów. Werbena równie często jest hodowana w donicach. Wspaniale prezentuje się samodzielnie, lub w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach. W wiszących pojemnikach komponuje się ją z petunią, koleusem Blumego lub smagliczką nadmorską. Na rabacie intensywny kolor kwiatów pięknie kontrastuje z roślinami o zielonych liściach oraz z iglakami.

Jak uprawiać werbenę?

Rośliny najlepiej rozwijają się w miejscach dobrze nasłonecznionych. W drugiej połowie maja możemy już sadzonki umieszczać na rabatach lub w pojemnikach. Jeżeli chodzi o glebę, to werbena potrzebuje dobrze przepuszczalnego, luźnego i dość żyznego podłoża.

W doniczkach przyda się również drenaż - warstwa pokruszonych cegieł, kamieni lub keramzytu na dnie. Zapewni ochronę systemu korzeniowego werbeny przed szkodliwym działaniem nadmiaru wody.

Werbena ogrodowa – zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja werbeny jest bardzo prosta. Sprowadza się to do odchwaszczania, podlewania i nawożenia. Regularne podlewanie jest konieczne podczas aktywnego wzrostu i w okresie kwitnienia werbeny. Równie ważne jest zasilanie nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi bądź naturalnymi np. biohumusem czy kompostem. Jeśli jednak przesadzimy z dokarmianiem zamiast zwartych, kwiatowych dywanów dostaniemy wyciągnięte rośliny z nielicznymi pąkami kwiatowymi.. Ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów i suchych pędów, ponieważ roślina łatwiej się wtedy rozkrzewia.

Zobacz również:

Werbena ogrodowa praktycznie nie jest podatna na choroby i bardzo rzadko staje się celem ataków szkodników. Jeśli nie dopuścisz do zachwaszczenia lub przelania roślin to powyższe problemy nigdy nie wystąpią.

Zimowanie werbeny - czy jest możliwe?

Tak, jest możliwe o ile rośliny odpowiednio zabezpieczymy. W rejonach naszego kraju o łagodniejszym klimacie można późną jesienią przyciąć rośliny tuż nad ziemią i starannie okryć np. grubą warstwą liści, kory lub stroiszu. Rośliny w pojemnikach możemy przenieść na zimę do chłodnego pomieszczenia.